avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Activitate elenadintroia

Activitate elenadintroia

va multumesc foarte mult pentru raspuns
numele este eronat in toate actele emise de catre DGASPC, la fel si citatia emisa de catre judecatorie care s-a redactat in urma cererii de judecata, restul cnp si adresa sunt corecte. De aceea daca pot sa invoc exceptia calitatii procesuale pasive,sau sa cer anularea actelor gresite si indreptare de eroare materiala.
va multimesc pentru raspuns, problema este ca intre timp am primit o citatie de chemare in judecata. In acest caz pot sa invoc exceptia calitatii procesuale pasive? deoarece in cererea reclamantei DGASPC,nu corespunde numele meu, sau sa cer anularea actelor gresite si indreptare de eroare materiala? Mai mult de atat cererea a fost depusa la judecatorie locala, intrebarea este daca tribunalele sunt competente pentru solutionarea litigiilor fiscale si comerciale sau judecatoriile.?
Buna ziua va rog sa ma ajutati in urmatorul caz: am certificat de handicap permanent usor fara indemnizatie. Anul trecut am primit din greseala timp de trei luni indemnizatia de 234 lei fapt pentru care am anuntat telefonic DGASPC, iar acestia au sistat plata, dupa care am primit somatie pentru restituirea sumei necuvenite. Acum sunt data in judecata de catre acestia pentru a-si recupera suma respectiva. Cum sa procedez daca in toate actele pe care le-am primit de la ei sunt cu prenumele meu gresit? adica adresa, CNP-ul corespund cu realitatea iar prenumele este gresit. In acest caz nu beneficiez de scutirea de la plata a unor debite provenite din indemnizatia de handicap? Deoarece aceasta plata a fost facuta din greseala functionarilor nu din cauza mea. Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua. Am intrat in pensie de invaliditate in anul 2014 luna februarie si nu am primit biletele de calatorie cfr cu reducere 50%. Am facut o cerere in acest sens si am primit raspuns ca pentru anul 2014 nu s-au eliberat aceste bilete celor care s-au pensionat dupa luna ianuarie 2014 din cauza unei probleme la imprimeria biletelor. Intrebarea mea este daca dau in judecata Casa de pensii si obligarea acesteia de catre instanta sa elibereze aceste bilete in anul 2015 sau plata lor in lei Va multumesc
Buna ziua, pentru perioada de 12 luni pe care am lucrat-o la o societate care s-a desfiintat in anul 2002 am solicitat o adeverinta pentru spor de vechime. Aceasta arhiva mi-a trimis adeverinta prin posta cu ramburs in suma de 50 lei. Pensia mea este de 245 lei. Am solicitat telefonic acestei arhive sa faca o reducere a acestei taxe avand in vedere faptul ca perioada pentru sporul de vechime este de 12 luni si am o pensie derizorie din care nu pot sa ma intretin, dar am primit raspuns negativ. Intrebarea mea este ce solutie as avea in acest caz?
Răspuns la discuția Plangere CEDO
Aveti dreptate, astept redactarea hotararii de la curtea de apel, apoi ma voi adresa la CEDO impotriva Statului Roman pentru nerespectarea drepturilor la calculul pensiei pe principiul contributivitatii deoarece din sumele pentru sporuri cu caracter permanent s-au retinut contributii pentru pensie inainte de anul 2001 care nu au fost mentionate in carnetul de munca, dar am depus la casa de pensii adeverinte conform legii 260/2010.
Discuție Plangere CEDO
Prin sentinta tribunalului s-a admis recalcularea pensiei conform adeverintelor depuse la dosar pentru sporuri cu caracter permanent ( plata zile festive sarbaturi legale). Recursul casei de pensie a fost admis de catre curtea de apel modificand in totalitate actiunea reclamantului. Daca poate cineva sa ma indrume pentru o plangere la CEDO, deoarece am inteles ca alta cale de atac nu am.
Va multumesc.
Buna ziua as dori sa stiu daca punctul de pensie se calculeaza dupa inscrisurile din carnetul de munca ? Am fost angajata din anul 1982 la o cooperativa mestesugareasca pe functia de croitor.
As vrea sa stiu va rog daca pot sa beneficiez de pensie de invaliditate daca am varsta de 53 ani si stagiu de cotizare de 20 ani.
Va multumesc