avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate Robert-Daniel

Activitate Robert-Daniel

Multumesc pentru raspuns, insa acum mi-ati generat si noi nelamuriri :

Obligarea emitentului la plata de cheltuieli de judecata se face in cadrul cererii de anulare PV sau se redacteaza separat pe alta foaie de hartie ? Intreb asta, pentru ca persoana in cauza a redactat deja cererea de anulare PV.

Cum se formuleaza o astfel de solicitare, care este structura ei in mare ?

Disconfortul si timpul pierdut sunt considerate cheltuieli de judecata ? (asta reiese din mesajul dumneavoastra, daca este unul complet) Daca da, despre ce fel de probe vorbim in cazul acestora ?
Bună ziuă,

Sunt doar un elev de clasa a XII-a care vă va prezenta o situaţie juridică generală, aceasta fiind însoţită bineînţeles de o nelămurire al cărei răspuns sper să îl obţin de la dumneavoastră.

Persoana X primeşte la domiciliu un proces verbal de constatare a contravenţiei care atestă fapta Y produsa la momentul Z, cu câteva zile in urmă.
Fapta Y nu există (cauza PV-ului fiind o posibilă eroare umană de introducere a unor date de identificare, fapt irelevant de altfel). Există dovezi suficiente sub formă de înscrisuri.

ªtiu ca persoana X poate contesta PV-ul pe baza dovezilor, obţinând anularea acestuia şi implicit a contravenţiei.

Nelămurirea :
ÎN CE FORMÃ se recuperează/compensează şi CUM următoarele pierderi aferente procesului de rezolvare a problemei survenite fără nicio vină a persoanei X :

1. disconfortul creat
2. timpul pierdut
3. banii pentru deplasări, consumabile (hârtie, cerneală etc.), taxe poştale etc.
4. altele evidente pe care consideraţi că le-am neglijat

Vă rog să imi răspundeţi în funcţie de următoarele cazuri generate de punctul ,,2." :

Cazul I : există chitanţe pentru fiecare foaie, litru de benzină etc. (ceea ce ar fi penibil)
Cazul II : nu există astfel de dovezi pentru bunurile de la punctul ,,2."

Vă mulţumesc.
Multumesc pentru raspuns, nu stiam ca admiterea in Barou se face indepedent de contractul cu un maestru indrumator, acesta din urma trebuind sa se realizeze in decursul urmatorilor 2 ani.

Cu ce alte functii aducatoare de venit este compatibila meseria de procuror ?
Multumesc pentru raspunsuri.

Sunt novice(de fapt nici macar atat),dupa cum spuneam , fiind doar elev in clasa a XI-a .
Totusi , am castigat un proces contra BPR anul acesta :! O da :)) ! (sunt posesor de permis de conducere categ. A1)

@daistvan : "nu o sa fiti obligata" - nu sunt femeie (reiese din nume) , dar probabil ca a fost o greseala de tastare.

Buna seara,

As dori sa ma lamureasca cineva daca poate in legatura cu urmatoarea situatie :

Presupunem ca am absolvit Facultatea de Drept ,iar apoi am fost admis in cadrul INM in urma examenului.
1)Dupa 5 ani de profesat ca judecator/procuror pot sustine examenul de admitere in Barou fara semnaturile celor 2 avocati cu vechime(maestru indrumator, respectiv cel de "backup") ?
2)Mai sunt necesari cei 2 ani de stagiatura dupa admiterea in Barou sau devin avocat definitiv implicit ?

3)Dumneavoastra ce parere aveti despre o viitoare astfel construita cariera ?

Ca dezavantaj temporar am gasit urmatorul lucru :
,,Avocatii fosti judecatori nu pot pune concluzii la instantele unde au
functionat, iar fostii procurori si cadre de politie nu pot acorda asistenta juridica la
unitatea de urmarire penala la care si-au desfasurat activitatea, timp de 2 ani de la
încetarea functiei respective."

Ce alte avantaje / dezavantaje ar exista in comparatie cu "traseul" facultate->semnaturi->examen barou->stagiatura->definitivat si care atarna mai grele in balanta ?

4*) Este posibila o eventuala revenirea la profesia de magistrat ? Daca da , cum ?

Multumiri in avans !

* - imi cer scuze daca exagerez (nu sunt foarte priceput; m-am documentat si eu cat am putut)