avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Activitate dody

Activitate dody

Răspuns la discuția Facturare riverse charge
Buna seara! dupa o discutie avuta chiar astazi cu administratia societatii din Roma.
Problema dumnealor ar fii,ca in teorie fiscul italian nu le/ar recunoaste plata tva(iva(catre societatea mea din Romania chia daca iei ar acessa formularul INTRASTAT.
Intru~n final fiind~mi propusa varianta de a face 2facturi.1 pe materiale cu iva 22%(italia( si una fara iva tip riverce charge(pe romania(pt.prestare de serviciu)fara tva(iva)
asta inseamna 2contabilitati una romana,si una italiana.Timp in care plata lor fiind~mi facuta intru~n unic cont in valuta al societatii mele.
Buna seara forum!
Ma aflu aici, in speranta ca cineva imi va putea da o mana de ajutor vizavi de o facturare externa.
In putine cuvinte.
Sc din ROMANIA executa o lucrare unui magazin din MILANO.aceasta lucrare fiind cedata soc.mele de o alta soc.italiana din Roma.
Sc.din Romania efetueaza lucrarea pe cheltuieli proprii.(transport muncitori,hotel,materiale cumparate din Italia cu TVA.(iva/22%((
Sc italiana dupa ce am emis factura (iunie deci trim2.) imi cere sa anulez aceasta facture si sa proced la emiterea unei alte facturi,cu mentiunea RIVERSE CHARGE
Intrebarea mea.ESTE_Cum procedez in aceasta situtie??>
Eu ca soc.din Romania am platit pe teritoriul Italian totul cu iva22%
cum pot eu facture fara tva? Beneficiarul din Milano platind sc din Roma serviciul cu tva(iva(,iar soc.din Roma refuza sa -mi plateasca mie Sc din Romania cu motivatia ca trebuie sa emit o facture riverse charge!!!
Mentionez ca nu a fost stipulat nici un fel de contract ce ar fi avut ca mentiune cele relatate
MULTUMESC ANTICIPAT!!!!!