avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate pendre

Activitate pendre

Sunt condamnat privativa de libertate cu supraveghere in 2017 luna 12 definitiv in data de 20. pentru o perioada de neplata a pensiilor din 2014. Plangere a depus la Politia in 2016 iar acuma iara a depus plangere ca din 2016 nu am platita pensie poate sa ceara pensie alimentara pentru perioada 2016-2017. Din 2018 am platit lunar.

Am permis categoria B am condus o masina care pot sa conduc cu categoria B si remorca care trebuie categoria E. Am fost oprit de organele de politie si mi-a fost suspendat permisul categoria B. Mentionez ca este la prima abatere si am condus masina si remorca 5 km Cat timp raman fara permis categoria B, si ce pedeapsa pot sa primesc ? Fapta am recunoscuto. Astept un raspuns va multumesc !


Am permis categoria B am condus o masina care pot sa conduc cu categoria B si remorca care trebuie categoria E. Am fost oprit de organele de politie si mi-a fost suspendat permisul categoria B. Mentionez ca este la prima abatere si am condus masina si remorca 5 km Cat timp raman fara permis categoria B, si ce pedeapsa pot sa primesc ? Fapta am recunoscuto. Astept un raspuns va multumesc !
Răspuns la discuția Evacuare copil minor
Da vrea sotia mea sa faca evacuare. Stiu ca eu nu am dreptul sa scot acest copil afara.
Răspuns la discuția Evacuare copil minor
Daca sta in dreptul lui tatal lui de ce nu plateste tata intretinere? Sau pentru tata nu mai este lege sa plateasca?Numai pentru mama? DESPRE COPII MEI DE CE NU VORBIT NIMIC? EU STIU CA AM OBLIGATIA SA PLATESC PENSIE.
Răspuns la discuția Evacuare copil minor
Dar daca este copil 27 de ani nu obliga nici legea sa ti in casa si sa faca misto de parintii. De ce este mama lui obligat sa intretine?
Răspuns la discuția Evacuare copil minor
De ce tineti cu un copil de 27 de ani? si de ce sa mutam noi in chirie ? Nu inteleg? Asa stiu ca si daca sta in dreptul lui tatal lui are obligatie sa contribue la intretinerea casei .
Evacuare copil 27 de ani.
Sant divortat in primul casatorie am 2 copil la care trebue sa platesc pensie alimentara. Mam recasatorit sotia actuala are un baiat 27 de ani cu care locuim impreuna in casa lui sotia si a fostului soti (casa acuma este in partaj) baiatul asta nu contribue la intretinerea casei cu nimic, in factura curent apa bucatarie. etc. nici nu lucreaza nu vre sa aiba servici. am ajuns in situatia ca din cauza lui nu mai pot sa trimit la fosta me sotia alocatia pentru copii. Baiatul asta face baie 2-3 ori pe zi ,manca si pleaca si (rade de noi) . factura de curent ajuns la 500 lei. Ce putem sa facem in situatia asta. copii mei sufera din cauza unui baiat de 27 de ani pentru ca nu am de unde sa trimit alocatia. Sotia are dreptul sa scoate afara din casa? Poate sa cere evacuarea din casa? Multumesc pentru raspuns.
Ce se intampla daca nu am platit pensie alimentra pentru copil timp de 2 ani. Nu am avut loc de munca. In prezent lucrez angajat cu durata nedeterminata. Mama copilului meu a facut dosar la Politie pentru neplata (in titlu de abandon familie). In caz daca ajunge dosarul la tribunal pot sa cer sa platesc in rate deoarece nu am alta posibilitate. Este posibil sa ma trimita in puscarie daca lucrez si doresc sa platesc in rate?
Acum 5 ani Am fost maltratata batuta tot corpul de fostul sot am fost internat in spital in urma batailor si am obtinut certificat medico legal. In momentul de fata am ramas cu semnele loviturilor galme dureri si modificrea aspectului fizic a corpolui (antebrati picioare tot corpul) Pot sa cer prin judecata despagubiri morale? Cum trebue sa procedez? Mutumesc.