avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Activitate rodut

Activitate rodut

Răspuns la discuția Admitere INM 2014
adi_09 a scris:

care e diferenta intre a fi necesara si a fi utila ?

necesar: conserva interesele geratului, salveaza bunul geratului de la a se compromite. ex: repara o conducta de apa, evitand inundarea apartamentului geratului.
util: pune in valoare bunul geratului. ex: reface gardul vecinului pt a pune in valoare proprietatea, desi gardul era in buna stare, doar ca sa zicem, mai vechi.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
in cazul gestiunii de afaceri, daca gestiunea este necesara, nu mai este nevoie sa fie ratificata, gerantului trebuind sa i se înapoieze cheltuielile facute ,in totalitate. dar daca gestiunea se dovedeste a fi doar utila, nu insa necesara, mai este nevoie a fi ratificata, pt ca gerantul sa primeasca cheltuielile facute (evident, in limita folosului adus geratului) ? adica, daca gestiunea utila nu e ratificata de gerat, acesta mai este obligat sa restituie cheltuielile gerantului, in limita plusului adus ? eu credeam ca nu, dar primesc din tratatul lui liviu pop, semnale confuze...ba ca trebuie, ba ca nu... Multumesc !
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Adrian2013_D a scris:

Actiunea penala:

a. poate fi pusa in miscare dupa prezentarea materialului de urmarire penala si inainte de intocmirea rechizitoriului

b. nu poate fi pusa in miscare de judecatorul care solutioneaza o plangere imp. unei solutii de netrimetere in judecata

c. nu poate fi pusa niciodata in miscare in mod legal de instanta, dupa sesizarea acesteia prin rechizitoriu

Sunt corecte a si c?? daca da de ce c?

pai daca a fost pusa in miscare actiunea penala de proc., prin rechizitoriu, cum sa o mai puna si instanta ? asta presupunand ca punerea in miscare se refera la acelasi inculpat...
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
daca sunteti amabili, ce anume invatati la "mijloace de protectie a drepturilor creditorilor" ? doar actiunea revocatorie si subrogatorie ? multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Q88 a scris:

Iras a scris:

Q88 a scris:

sorinremus a scris:

Bun si acuma daca a intrat, minunatul nou CPC, in vigoare inafara de codul in sine avem ceva materiale de studiu...?


Sunt destule materiale de studiu pe gustul fiecaruia
1) M. Tabarca
[ link extern ]
2) Ioan Les
[ link extern ]
3) Ion Deleanu
[ link extern ]
[ link extern ]
4) Gabriel Boroi [ link extern ]

Il voi lua pe Les,probabil.Numai să apară în timp util.



Ma bucur ca l-ai ales pe Les (apare in februarie)
Eu am optat pentru codul lui Boroi (apare in martie), asa ca vom putea face schimb de opinii cand va fi o problema mai delicata.


PAI este deja sigur ca se va da din noul CPCiv ?
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
carmen0602 a scris:

rodut a scris:

annyella a scris:

- la penal am gresit mai multe decat gandisem eu
- civilul a mers mai bine, cred ca m-au ajutat grilele dlui Boroi si ce mai gasisem eu la concursuri de promovari, ma faceau sa \"vad\" ce prindeam prost sau omiteam la citit
- la procedura civila constat ca m-a tras in jos necunoasterea codului;
- sper sa imi fie invatatura de minte grila, sa invat codurile pana in vara
- cred ca la civil si in vara vor fi grilele mai pe cod, penalul cred ca va fi mai greu, imi va pune probleme ca si acum.Imi trebuie atentie si calm.
- simt din cat am citit ca civilul e mult de memorat, iar penalul e inselator...Asa o fost la mine.Spor la toti!



pana in vara ? admiterea nu-i in sept. sau octombrie ?


ultima saptamana din august...cel putin asa a fost pana acum:)


eu stiam ca primul examen la INM este in septembrie.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
annyella a scris:

- la penal am gresit mai multe decat gandisem eu
- civilul a mers mai bine, cred ca m-au ajutat grilele dlui Boroi si ce mai gasisem eu la concursuri de promovari, ma faceau sa "vad" ce prindeam prost sau omiteam la citit
- la procedura civila constat ca m-a tras in jos necunoasterea codului;
- sper sa imi fie invatatura de minte grila, sa invat codurile pana in vara
- cred ca la civil si in vara vor fi grilele mai pe cod, penalul cred ca va fi mai greu, imi va pune probleme ca si acum.Imi trebuie atentie si calm.
- simt din cat am citit ca civilul e mult de memorat, iar penalul e inselator...Asa o fost la mine.Spor la toti!



pana in vara ? admiterea nu-i in sept. sau octombrie ?
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Si mie tot asa mult timp imi ia, ca sa inteleg fiecare notiune in parte.Eu am luat notiunile de la zero.
Eu am inceput sa invat la penal, de civil nu m-am apucat inca, dar sper sa mearga mai repede pt ca altfel voi ajunge la examenul din 2014, ca sa apuc sa trec prin toata materia. Eu la penal invat din Udroiu si T Toader si imi fac o sinteza din amandoi asfel incat atunci cand voi repeta sa mearga mai repede. Tu din ce carti inveti ca sa intelegi mai bine?


**********
mitrache. am citit si streteanu, dar m-am axat pe mitrache. in opinia mea umila, alege un singur autor si mergi pe el, nu iti impuia capul cu doi-trei ca iti pierzi mintile. stii vorba, cate capete, atatea idei ! eventual sfatuieste-te cu ceilalti de pe forum, intereseaza-te care-i mai bun si ALEGE DOAR UNUL ! ma rog, eu cel putin asa fac...
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
salut ! vreau sa va intreb,voi cum invatati ? aveti vreun plan de studiu ,vreun program ? eu am terminat dreptul acum vreo 4 ani, timp in care am neglijat total aceasta materie. acum ,de la inceputul anului, am inceput sa re-invat. problema este ca invat timp indelungat, dar cantitati mici. ca de exemplu, la dr penal, am stat doua zile pe pluraritatea de infractiuni. incerc sa inteleg, nu doar sa retin, insa imi ia cate doua-trei zile de stat pe un singur subiect din tematica. la civil poate si mai mult. este normal ori m-am rablagit eu in astia 4 ani :) ? bine, mai este si problema incapacitatii de a sta focusat timp indelungat, imi zboara gandul, voi aveti problema asta ? in fine, intrebarea este cum v-ati planuit timpul de invatat, in ce ordine, atacati mai multe materii intr-o singura zi ? ma gandeam sa ma inspir de la voi. multumesc !
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
rodut a scris:

in cazul nepedepsirii pt participatie penala, daca autorul se desista sau impiedica producerea rezultatului, el nu va fi incadrat la tentativa a respectivei infractuni, nici complicii , iar insitigatorul va fi incadrat la instigare neurmata de executare.
ce ma intreb eu este, daca autorul impiedica producerea rezultatului, inseamna ca el a executat actiunea infractionala, doar ca a reusit sa impiedice producerea rezultatului vatamator. atunci, nu este mai firesc ca instigatorul sa fie pedepsit pt insitigare la respectiva infractiune consumata, si nu pt instigare neurmata de executare ? CACI EXECUTAREA A AVUT LOC, doar rezultatul a fost impiedicat sa se produca !
streteanu spune ca la desistarea sau impiedicarea prod. rezultatului, instigatorul este incadrat la instigare neurmata de executare...


de fapt, cred ca m-am lamurit singur. in stabilirea incadrarii complicelui si instigatorului, se tine cont de pedeapsa data autorului sau coautorilor. daca ei nu sunt incadrati la tentativa infr. al carui rezultat l-au impiedicat, nu va fi incadrat nici instigatorul sau complicele. prin urmare se considera ca autorul, impiedicand rezultatul vatamator, nu a executat respectiva infractiune, asadar instigatorul va fi incadrat la instigare neurmata de executare.
bun e forumul asta, plin de raspunsuri...chiar daca ti le dai singur :)