avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1665 soluții astăzi
Forum Activitate irina_georgeta

Activitate irina_georgeta

Răspuns la discuția schimbare de nume
buna fetelor,am revenit.dupa aproape 6 ani de cand nu i-am auzit si deranjat,a aparut un asa zis prieten de-al lor la usa mea.am fost diplomata si mi-am spun punctul de vedere,i-am dat si un nr. de tel. sa sune spunandu-i sa nu cumva sa vina la usa mea neanuntat.zis si facut,caci a doua zi m-au sunat,intai nasul de botez al baiatului,apoi sora lui,el insa nu.i-am lamurit pe amandoi cum sta treaba.sa mearga la lege si daca legea le da dreptate lor,desi copilul nu a primit alocatia de stat nicidata pana acum in clasa a doua,pensie nici atat,s-au pachete,s-au vizite din partea lor,nu vad de ce-l cauta acum dupa atatia ani,sunt totusi 6 ani.nu imi este teama caci stiu ca nu au nici o sansa.copilul nici nu-i mai cunoaste,sunt sigura.oricum daca vor razboi cu mine,atunci vor avea.daca pana acum l-am lasat asa,de acum incolo il voi scutura putin si va vedea singur ce inseamna sa fi parinte.voi reveni,astept sfaturi.cum sa procedez?;este bine ce fac?merita sa vada baiatul acum dupa atatia ani?;are vreun drept asupra lui?
Răspuns la discuția prelungire de concediu
buna fetelor.doresc sa va spun ca am reusit sa vorbesc cu doctora de familie si ea m-a sfatuit,ca pot sa-mi i-au medical pana in toamna cand se incepe scoala,asa ca am rasuflat oarecum usurata.nu stiam ce sa fac cu copii toata vara.asa ca in toamna baiatul merge la scoala,iar apoi la semi-internat pana la ora 17;30,iar fata la cresa pana la ora 18;00.pot sa respir usurata.pana la toamna pot sa mai stau cu ei si sa ii protejez.doamne ajuta.
Răspuns la discuția prelungire de concediu
buna fetelor,hristos a inviat pentru toti care urmaresc acest site.sper ca sarbatorile de pasti au fost minunate pentru toata lumea.doream sa va intreb daca poate pe undeva a-ti mai auzit de vreo prelungire de concediu pentru copil?nu stiu ce sa mai fac cu fetita mea.nu pot pleca nicaieri fara ea,plange dupa mine,chiar daca o las cu tatal.astept sfaturi fetelor.sunt disperata.multumesc.
Răspuns la discuția schimbare de nume
am discutat problema asa ca dupa sarbatorile de pasti,vom merge sa rezolvam si aceasta problema.vom merge la protectia copilului si vom discuta cu un avocat care sunt pasii de facut pentru adoptie,s-au daca nu se poate,atunci pentru pensie alimentara si toate celelalte obligatii fata de copil,provizoriu,pentru ca lucrurile nu vor ramane asa.la majorat poate sa-si schimbe numele singur,deci m-am cam linistit putin.oricum doamne ajuta.revin sper cu noutati bune.
Răspuns la discuția prelungire de concediu
buna fetelor.am mai discutat si cu alte mamici problema mea si pot sa va spun,ca pot sa-mi iau concediu medical pentru copil ,de la medicul pediatru ,cel care se ocupa de copil,iar medicul de familie are obligatia sa-mi vizeze luna de luna concediul.asa ca pot sa merg cu fetita un timp la cresa pana se obisnuieste fara mine si mai pot sa-l supraveghez si pe cel mare care va intra in clasa a treia.doamne ajuta.
Răspuns la discuția schimbare de nume
am vorbit si cu sotul meu si vom merge la tribunal pentru a face o cerere pentru adoptie.vom cauta un avocat care sa ne ajute si sa ne invete cum sa procedam.sunt constienta ca va fi nevoie si de el ,tatal ,cel cu numele,vom termina odata pentru totdeauna.multumesc pentru raspunsurile voastre si sper sa reusesc.copilul meu merita un parinte care il creste,il protejeaza,dar mai ales il iubeste.
Răspuns la discuția schimbare de nume
am vorbit si cu sotul meu si vom merge la tribunal pentru a face o cerere pentru adoptie.vom cauta un avocat care sa ne ajute si sa ne invete cum sa procedam.sunt constienta ca va fi nevoie si de el ,tatal ,cel cu numele,vom termina odata pentru totdeauna.multumesc pentru raspunsurile voastre si sper sa reusesc.copilul meu merita un parinte care il creste,il protejeaza,dar mai ales il iubeste.
Răspuns la discuția schimbare de nume
am vorbit si cu sotul meu si vom merge la tribunal pentru a face o cerere pentru adoptie.vom cauta un avocat care sa ne ajute si sa ne invete cum sa procedam.sunt constienta ca va fi nevoie si de el ,tatal ,cel cu numele,vom termina odata pentru totdeauna.multumesc pentru raspunsurile voastre si sper sa reusesc.copilul meu merita un parinte care il creste,il protejeaza,dar mai ales il iubeste.
Răspuns la discuția prelungire de concediu
multumesc mult de tot pentru raspuns.voi discuta problema mea si la servici cu contabila si de ce nu cu patroni firmei.
am o intrebare.fetita mea implineste doi ani pe 12 iulie anul acesta,dar se pare ca nu o pot lasa cu nimeni.am incercat si la cresa cu copii,sa stea intre ei,dar nu s-a putut fara mine.intrebarea mea ar fi;pot sa-mi iau concediu medical pe o perioada de 6-8 luni,dupa ce termin concediu de crestere,s-au sa intru in somaj un an de zile?ma gandesc ca poate mai creste si se acomodeaza,cu bunici,s-au cu copii la cresa.am nevoie de un raspuns,de un sfat.