Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare de nume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare de nume

am si eu o problema,va rog sa ma ajutati.am un copil din prima relatie,nu am fost casatoriti niciodata,copilul ii poarta numele,doar atat,caci niciodata nu l-a interesat,nu i-a dat alocatia de stat,dar pensie alimentara,s-au orice alt ajutor.acum la clasa a doua a primit carnetelul de cec de la scoala de alocatie.intrebarea mea este;cum trebuie sa procedez pentru schimbarea de nume al copilului in noul nume de familie.sunt casatorita de doi ani si mai am un copilas.mereu baiatul m-a intrebat de ce noi avem un nume,iar el altul?i-am explicat de multe ori,a inteles,dar nu a acceptat.este sigur ca se poate face ceva.multumesc si astept raspuns.
Pentru minor, cererea de schimbare a numelui se face, dupa caz, de parinti sau, cu incuviintarea autoritatii tutelare, de catre tutore. Daca parintii nu se inteleg cu privire la schimbarea numelui, va hotari autoritatea tutelara.Cand cererea este facuta de unul dintre parinti, este necesar acordul celuilalt parinte, dat in forma autentica. Acordul nu este necesar in cazul in care celalalt parinte este pus sub interdictie ori este declarat judecatoreste disparut sau decazut din drepturile parintesti.
nu am facut nici un demers contra lui,nu am dorit sa mai am vreo legatura cu persoana lui,insa acum copilul fiina mare(8 ani)stie anumite lucruri.stiu ca trebuie sa merg la tribunal,dar nu stiu ce sa fac,cum sa procedez?,el nu va fi niciodata de acord,asta stiu sigur,este cumva singurul mod de a-mi mai face rau,el fiind o persoana rece,dura,uneori chiar violenta.ce dovezi imi trebuiesc pentru al scoate definitiv din viata mea si a copilului meu,el nu merita sa-i fie parinte,copilul nici nu-l mai cunoaste.avea doi ani jumate cand am plecat de la el,din casa parintilor lui,el neavand casa.