Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Obtinere custodie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Obtinere custodie

Buna seara ! Sunt o mamica disperata,care va solicita ajutorul ! Am un baietel de 9 ani,care a rezultat in urma unei relatii .Copilul a fost recunoscut la nastere .Mentionez ca,noi nu am fost casatoriti.In cei 9 ani de viata ai copilului,``tatal lui`` ,nu l-a vazut mai mult de maxim 5 ori pe copil.Pensie alimentara nu primeste copilul de vreo 2 ani... Intre timp,am cunoscut un om minunat,care inainte de toate imi iubeste copilul ca si cand ar fi al lui ,am hotarat sa ne casatorim si el doreste ca cel mic sa poarte acelasi nume cu noi.``Tatal ``se comporta ca si cand nu exista acest copil ,nu avem nici macar un nr de tel de-al lui,deci va dati seama in ce relatii suntem.Acum ,daca eu ma voi casatori si voi vrea sa merg undeva in vacanta cu sotul meu,ce fac?Sa imi las copilul acasa?Nu pot face asta.De ce spun asta?Pt ca ,copilul fiind pe numele acelui animal,nu poate iesi din tara.E genul de om pe care nu il poti gasi.Si eu ce sa fac ,sa depind toata viata de el?Asa ca m-am gandit sa ii transmit prin mama si sora lui sa imi dea semnatura ``biletul spre fericire,spre libertate copilului`` si mi-a transmis ca nu discuta.Desi mama si sora lui l-au sfatuit ca si asa lui nu ii pasa de acest copil si ca ar fi mai bine sa ii dea drumul,sa il elibereze.Va rog,sfatuiti-ma,ce sa fac,cum sa fac?Este un om de nimic caruia nu ii pasa de copil si care e prezent in viata copilului doar cu numele si atat.Nu vine nici de sarbatori ,nici de ziua copilului,de fapt cred ca nici nu stie pe ce data e nascut copilul.Imi doresc tare mult sa purtam acelasi nume si eu cat si copilul meu si sa nu mai fim conditionati de aceasta bestie,o viata intreaga.Va multumesc si astept sfatul dvs. !
Tatal poate fi decazut din drepturiile parintesti, cf.Art.508 cod civil:

Instanţa de tutelă(judecatorie), la cererea autorităţilor administraţiei publice cu atribuţii în domeniul protecţiei copilului, poate pronunţa decăderea din exerciţiul drepturilor părinteşti dacă:
- părintele pune în pericol viaţa, sănătatea sau dezvoltarea copilului prin relele tratamente aplicate acestuia,
-prin consumul de alcool sau stupefiante, -
-prin purtarea abuzivă,
-prin neglijenţa gravă în îndeplinirea obligaţiilor părinteşti ori prin atingerea gravă a interesului superior al copilului.

Succes!
Chiar si in cazul extrem in care tatal este decazut din drepturile parintesti situatia nu se va schimba in sensul dorit de Dvs. Minorul va ramane cu numele dobandit la nastere, in certificatul de nastere figurand aceeasi parinti.
Spuneti-mi ,va rog,daca as vrea sa trec copilul doar pe numele meu?Cum ar trebui sa procedez?Acest om nu are niciun rost in viata copilului.Imi pare f rau acum,ca la nastere am acceptat sa il recunoasca.Am uitat sa mentionez faptul ca noi nu mai suntem impreuna dinaintea nasterii copilului.Nu a fost prezent nici macar la botezul micutului si nici la mot.Deci va dati seama ce om este. A venit l-a maternitate ,l-a recunoscut,nici macar nu a vrut sa il vada ,apoi a plecat si dus a fost.Dar acum isi face ambitie cu copilul si nu ii da semnatura.Doar ca sa isi bata joc.
camelia2014, utilizator
deschide actiune pentru exercitarea autoritatii parintesti in mod exclusiv de catre dvs - dar gasiti-va un avocat care stie sa va administreze probele
n-o sa va schimbe numele copilului, dar va va face independenti de tatal respectiv (ceea ce va si doriti, in fapt)
mirebire, utilizator
Asta ar fi cel mai important de obtinut , sa exercitati singura autoritatea parinteasca, asa veti avea libertatea de care vb- sa iesiti din tara fara acordul tatalui, apoi puteti sa incercati sa ii schimbati si numele pe cale administrativa si peste ceva timp- ani ( sa fie si copilul de acord si sa semneze cererea de adoptie- pe la 14 ani ), puteti incerca si o actiune de adoptie.