Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Obtinere custodie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Obtinere custodie

Buna seara ! Sunt o mamica disperata,care va solicita ajutorul ! Am un baietel de 9 ani,care a rezultat in urma unei relatii .Copilul a fost recunoscut la nastere .Mentionez ca,noi nu am fost casatoriti.In cei 9 ani de viata ai copilului,``tatal lui`` ,nu l-a vazut mai mult de maxim 5 ori pe copil.Pensie alimentara nu primeste copilul de vreo 2 ani... Intre timp,am cunoscut un om minunat,care inainte de toate imi iubeste copilul ca si cand ar fi al lui ,am hotarat sa ne casatorim si el doreste ca cel mic sa poarte acelasi nume cu noi.``Tatal ``se comporta ca si cand nu exista acest copil ,nu avem nici macar un nr de tel de-al lui,deci va dati seama in ce relatii suntem.Acum ,daca eu ma voi casatori si voi vrea sa merg undeva in vacanta cu sotul meu,ce fac?Sa imi las copilul acasa?Nu pot face asta.De ce spun asta?Pt ca ,copilul fiind pe numele acelui animal,nu poate iesi din tara.E genul de om pe care nu il poti gasi.Si eu ce sa fac ,sa depind toata viata de el?Asa ca m-am gandit sa ii transmit prin mama si sora lui sa imi dea semnatura ``biletul spre fericire,spre libertate copilului`` si mi-a transmis ca nu discuta.Desi mama si sora lui l-au sfatuit ca si asa lui nu ii pasa de acest copil si ca ar fi mai bine sa ii dea drumul,sa il elibereze.Va rog,sfatuiti-ma,ce sa fac,cum sa fac?Este un om de nimic caruia nu ii pasa de copil si care e prezent in viata copilului doar cu numele si atat.Nu vine nici de sarbatori ,nici de ziua copilului,de fapt cred ca nici nu stie pe ce data e nascut copilul.Imi doresc tare mult sa purtam acelasi nume si eu cat si copilul meu si sa nu mai fim conditionati de aceasta bestie,o viata intreaga.Va multumesc si astept sfatul dvs. !
Si cum as putea sa procedez pe cale administrativa sa trec copilul pe numele meu?Va rog ! Nu mai stiu ce sa mai fac. Am sanse? Vreau sa scap de el.Nu mai am nevoie de nimic de la el.Oricum nu ajuta cu nimic la cresterea minorului. Mai rau ne incurca !
In conditiile actuale si la cererea de schimbare a numelui aveti nevoie de acordul tatalui. Nu il puteti scoate din certificatul de nastere decat daca nu e tatal copilului (natural).
Puteti in schimb sa il obligati pe cale legala sa se implice, macar financiar, in cresterea si educarea copilului.
Daca tatal nu e de acord cu schimbarea numleui, poate hotari autoritatea tutelara, conteaza sa aveti un motiv temeinic pt schimbarea numelui, faptul ca tatalui nu-i pasa de copil nu e un motiv.
Aveti procedura si actele necesare in link.
[ link extern ]

Trebuie sa stiti ca schimbarea numelui copilului, nu schimba cu nimic situatia copilului, acesta tot pe acel om il va avea ca tata in certificat si tatal lui are aceleasi drepturi chiar daca ii poarta numele copilul sau nu.
Doar daca va fi adoptat copilul va inceta legatura de rudenie intre copil si tatal biologic, iar adoptia chiar e greu de obtinut fara acordul tatalui.
Libertatea pe care o doriti v-o da instanta daca va admite cererea ca numai dvs sa exercitati autoritatea parinteasca. Pe partea asta trebui actionat in primul rand.. apoi vedeti dvs si cu numele cum va fi.
Va concentrati pe un amanunt care nu va ajuta la nimic: numele copilului.
Sa zicem ca il va chema Popescu. La iesirea din tara veti avea nevoie de acelasi acord de la tatal lui, cel trecut in certificatul de nastere chiar daca pe tatal lui il cheama Gheorghe.
Concentrati-va pe ceea ce aveti nevoie si puteti obtine: exercitarea autoritatii parintesti in mod exclusiv de catre dvs.
Daca sotul dvs il iubeste pe baiat, il iubeste indiferent ca il cheama Popescu sau Vasilescu.
mirebire, utilizator