avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate avvm

Activitate avvm

Daca un functionar public in serviciu ia pensie militara pentru activitatea desfasurata in sistemul militar minim 10 ani(conf.Legii pensiilor militare,art.19)poate cumula pensia cu salariul de functionar public?
Discuție Contraventii
Exista aprobate norme de aplicare a Og.2/2001-privind regimul juridic al contraventiilor??
In conditiile Og.2/2001,art.7,aln 3 ,se poate aplica sanctiunea AVERTISMENT la legea 50/1991-privind autorizarea executarii lucrariilor de constructii??
Solicit o opinie .Multumesc.
SUTIN PUBLICAREA OFICIALA A LEGISLATEI ROMANIEI GRATUIT SI INTEGRAL.
Va multumesc pentru clarificarea data.:love1:
Unii spun ca nu,doar dispozitia de incadrare e suficienta.Astept o lamurire privitor la intrebare.=D>
Multumesc pentru sfat.Sunt functionar public definitiv-inspector principal.
Angajatorul imi spune ca pentru a ma delega pe functia de conducere libera-neocupata prin concurs-imi trebuie 2 ani pe specialitatea studiilor.Numai asa ,sustine,Biroul personal,poate solicita avizul ANFP,in vederea exercitarii temporare ,prin delegare, a functiei de conducere,cu toate drepturile ce decurg din acesta.De aceea intreb din nou:Sunt necesari cei 2ani de vechime pe specialitatea studiilor,in cazul delegarii pentru o perioada de 6 luni in vederea exercitarii temporare a functiei de conducere?
Va multumesc,si sper sa ma ajutati cu un raspuns.
sunt functionar public de executie -inspector cl- din luna nov.2010;am terminat facultatea de drept in iulie 2010;in prezent este un loc liber de functionar public de conducere si mi se spune ca nu pot fi delegat pentru acesta functie de conducere deoarece nu indeplinesc 2 ani pe specialitatea studiilor.Pot fi delegat in conditiile legii 284/2010 -legea salarizarii unice sau trebuie sa am si cei 2 ani pe specialitatea studiilor?