avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate egypteanca

Activitate egypteanca

Răspuns la discuția Deconectare termoficare 2011
Important de mentionat este faptul ca acordul asociatiei este facut de mana...stampilat si semnat de presedinte si administrator,iar acela de la termoficare este tipizat si implica m multe probleme,genul...daca m exista debransati in bloc,...daca nu exista,dupa cum zic ei n-as avea dreptul...conform unei HG...si implicit a HCl-cu zonele unitare!!!Eu nu pot invoca motivul ...ca nu am nici un contract individual semnat cu termoficarea?!Deci ce e de facut sa reusesc?!!!Va rog dati-mi un sfat!Multumesc anticipat!!!
Răspuns la discuția Deconectare termoficare 2011
Buna ziua!Vreau sa va cer si eu parerea in legatura cu debransarea!Cineva de la termoficare,mi-a dat sfatul sa ma debransez fara acordul termoficarii,cum de-altfel o zice si legea 325,dar inainte de a face cererea catre termoficare sa -mi montez centrala,sa ma debransez,iar la ei sa ma duc decat sa le aduc la cunostinta ca m-am debransat,avand in vedere ca acordul vecinilor si al asociatiei le am!!!Intrebarea este daca nu exista riscul sa-mi iau vre-o amenda ca ma debransez si apoi le aduc la cunostinta?!!!nu stiu!D-voastra ce ma sfatuiti?cert e ca cererea trebuie sa o fac abia in aprilie,dupa intreruperea furnizarii agentului termic!Multumesc!:(
Răspuns la discuția Deconectare termoficare 2011
Da,asta stiu!Nu vreau sa ma debransez acum,ci numai sa primesc acordul pt debransare,pt a avea siguranta ca nu intampin dificultati!Debransarea se efectueaza,atunci cand nu se mai da caldura!
Multumesc pt raspuns!:)
Răspuns la discuția Deconectare termoficare 2011
Pai asa m-am gandit si eu!Multumesc de raspuns!Ideea e ca daca-mi da acordul presedintele de asociatie,de la vecini l-am luat,la termoficare nu merg decat sa -i anunt...Dar nu stiu cum trebuie sa fie acel acord al asociatiei!Este ceva tipizat,sau pot ei sa mentioneze in scris,alaturi de acordul vecinilor ca sunt si ei de acord,sa stampileze si sa semneze!!!:((
Buna ziua!Vreau sa va adresez si eu o intrebare:daca cei de la termoficare au dreptul sa respinga cererea de debransare,in conditiile unei hotarari ale consiliului local(HCL),conf careia daca faci parte din zona unitara nu te poti debransa.!!!Din ce am citit eu in L 325/2006,art.30...am nevoie de acordul vecinilor de apartament,orizontal si vertical...,acordul scris al asociatiei de proprietari si trebuie sa anunt in scris termoficarea cu cel putin 30 de zile inainte!!!Deci,ce e de facut,cand astea ne incalca dreptul de proprietate???

X-(
#-oX-(X-(