avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Activitate andrei88ar

Activitate andrei88ar

Buna ziua! Am fost sanctionat cu amenda in valoare de 400 de RON si mi s-a blocat roata de la masina, de catre politia comunitara, pentru ca am incalcat o HCL care interzice stationarea pe trotuar. As dori sa stiu ce sanse am sa castig o contestatie in instanta a acestei amenzi deoarece mie mi se pare ca aceasta HCL incalca prevederile codului rutier, deoarece, din cate stiu eu, se poate parca atata timp cat exista cel putin 1.5 m spatiu pt pietoni:-/. In acest caz erau mai mult de 3m spatiu liber si am facut fotografii in zona care arata acest lucru. In procesul verbal se spune si ca am parcat langa o statie RATT in conditiile in care nu exista niciun indicator rutier care sa marcheze existenta acesteia, decat un tabel cu un orar pentru diverse linii de autobuz. :hm:De asemenea nu exista niciun avertisment referitor la blocarea rotilor asa cum exista in alte zone. Mentionez ca pe langa masina mea mai erau inca 10 masini parcate si de 3 ani de zile de cand frecventez acea zona nu am vazut o singura masina blocata, inafara zilei de azi, bineinteles. Credeti ca am vreo sansa reala de a obtine anularea acestei amenzi? Va multumesc! :D