avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Activitate bebecoco

Activitate bebecoco

Buna ziua!
Pe data de 11 .01.2011 ma indreptam spre Piata Unirii (Bucuresti) venind dinspre Splaiul Independentei. Am fost oprit de trei echipaje ale Politiei Rutiere in decurs de 10 minute. La controlul efectuat de primele doua echipaje totul a fost in regula, insa la cel de-al treilea, in momentul verificarii prin statia pe care o aveau in dotare a datelor si informatiilor de care aveau nevoie, "Domnul Politist" a constatat ca I.T.P-ul masinii cu care ma deplasam (proprietate personala) era expirat din 2008. Mentionez ca I.T.P-ul masini este valabil din decembrie 2010 pana in decembie 2012.I-am spus "Domnului Politist" ca la verificarea celorlalte echipaje I.T.P-ul era in regula, dar putin arogant nu a vrut sa mai faca inca o verificare, spunandu-mi ca: "asta arata aparatul, asa e!".Mi-a intocmit proces verbal , amenda contraventionala si mi-a luat talonul masinii.
Am verificat personal la R.A.R unde mi s-a comunicat ca vehiculul se afla in evidenta cu I.T.P-ul valabil in perioada mai sus mentionata.
Am fost la sectia de politie Udriste, am expus cele intamplate si am fost trimis inapoi la R.A.R sa iau dovada ca figurez in baza de date si sa le transmit din partea "sectiei de politie" sa actualizeze soft-ul prin care cei de la politie au acces la informatiile R.A.R-ului.De ce eu trebuie sa fac asta?
Va rog sa ma ajutati si sa ma sfatuiti cum sa procedez in continuare pentru a anula amenda si pentru a-mi recupera talonul masinii si ce pot sa fac in privinta timpului pierdut degeaba (timp de care nu dispun), a nervilor si stresului provocat , mentionand ca aceasta intamplare mi-a pus in pericol siguranta locului de munca.
Va multumesc!