avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Activitate claudolha

Activitate claudolha

Laura Ciobeica a scris:

Multumim frumos pentru informatii, sunt foarte pretioase pentru toti cei ce se pregatesc pentru sustinerea examenelor.
Din curiozitate, cand se vor comunica rezultatele? Intreb pentru a vedea daca s-a schimbat ceva pentru ca, cu ani in urma rezultatele se comunicau la distanta de 2 luni de la data examenului.
Personal, iti tin pumnii pentru rezultate si iti urez mult succes!:luck:
L.C.


La secretariatul lor era afisata data de 17.04 pentru rezultate. Se incadreaza in cele 30 de zile de care vorbesc pe site-ul lor (toata saptamana sunt examene de traducatori).
Multumesc frumos pentru sustinere.
Toate cele bune!
Ieri am sustinut examenul de traducatori la limba franceza domeniul juridic. Pentru ca am tot urmarit acest topic, mi-am propus ca dupa susutinerea examenului sa revin cu impresii si cu, eventual, subiectele. La proba din franceza in romana s-a dat un subiect legat de permisul de sedere al diplomatilor intr-o tara straina iar la retroversiune despre uzufruct. Textul din franceza in romana mi s-a parut scurt si de complexitate redusa (s-a putut traduce intr-o ora) iar cel din romana in franceza a depasit cu mult cele 2000 caractere si de complexitate ridicata (la limita m-am incadrat cu timpul dar fara sa pot verifica ce am scris).
Am cautat textele prin legi dar nu le-am gasit. Erau interpretari ale textelor din lege. Ceea ce scrie in Codul civil despre uzufruct este un exercitiu foarte bun pentru o traducere (sunt pasaje pe care le-am regasit mot a mot dar nu textul din lege s-a dat). Nu a verificat nimeni dictionarele. Este destul de solicitant sa dai cele doua examene in aceeasi zi.
Daca sunt intrebari, raspund cu placere.
Toate cele bune si mult succes!
Buna ziua Ellise,
va rog sa-mi trimiteti si mie la adresa claudolha@yahoo.com un exemplu de subiect pentru limba franceza. M-ar ajuta foarte mult sa ma hotarasc daca sa ma inscriu la aceasta sesiune!
Multumesc frumos. Toate cele bune!