avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1215 soluții astăzi
Forum Activitate matiscris88

Activitate matiscris88

Buna seara!in urma cu 7 luni am inchiriat un spatiu,cu destinatia bar,intr-un complex comercial din comuna 23 August,iar chiriasul care printre altele era si un bun priete n si fost angajat la firma parintilor mei,nu si-a respectat contractul..adica nu si-a platit chiria modica de 10 lei,drept urmare i-am facut o notificare prin care ceream eliberarea spatiului in termen de 15 zile ,lucru pe care nu l-a facut fiind nevoiti sa-l dam in judecata cu prima infatisare pe data de 13 ianuarie.Intre timp am fost nevoiti sa-i sistam apa si energia electrica pentru neplata,iar chiriasul ne-a dat pe noi in judecata cu ordonanata prezidentiala pentru a-l racorda la apa si la curent.Procesul a avut loc pe data de 6 dec si l-a castigat desi nu a venit cu nici o dovada ca ar fii platit si in plus a si recunoscut ca nu a depus nici un ban pentru utilitati,dar ar fii depus (nu a specificat unde:)) )doau chitante cu valori in cuantum pana in 100 de lei pentru chirie,dar bani pe care eu sincer nu i-am primit si nu avea nici vreo confirmare de primire .Astazi a venit executorul silit pentru a-l racorda la energie si apa desi eu nu am primit inainte nici o instiintare si in plus mai am o nedumerire....contractul de apa este pe firma parintilor mei care isi desfasoara activitatea in complexul care e pe numele meu iar energia electrica este pe firma bunicii mele de la care am cumparat complexul in urma cu 3 ani...asadar chiriasul meu a dat in judecata pe cine trebuia?:(...va rog sa ma ajutati..cum e posibil ca neplatind nimic sa poata functiona pe banii mei?:O va multumesc mult si sper sa nu fii scris prea mult:">