avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2014 soluții astăzi
Forum Activitate smorozan

Activitate smorozan

Răspuns la discuția Doua companii intr-un apartament
Buna Ziua,
Referitor la punctul:

5. Acordul vecinilor cu perete comun apartamentului, trebuie sa fie notarial neaparat (asa am mai auzit voci, dar nu am reusit sa gasesc textul de lege care specifica acest lucru) ?
6. Daca in acest apartament a functionat pana de curand un salon de frumuseste, trebuie sa ii mai schib utilitatea din spatiu de locuit in ..altceva ?

Raspuns:
Da, prin 2005 era necesar si cred ca si acum, pe baza acelui acord notarial se obtinea toate actele necesare intocmiri dosarului de schimbare a apartamentului in spatiu comercial urmind a fii semnat de primaria locala, ceea ce cuprindea toate acordurile de la apa, gaz, electrica, telefoane, mediu, urbanism din cite spuneti deja a functionat acolo pana de curand un salon de frumuseste, cu siguranta proprietarul spatiului are la dosar si acel acord impreuna cu toate acordurile unice mai sus mentionate, ceea ce pe dvs nu va priveste, revine in grija propietarului ca spatiul sa fie cu actele in regula in momentul in care vine un control de la primarie sa fie in regula si a da spre inchiriere acel spatiu, ultima fraza a raspuns la intrebarea nr 6:
Daca in acel apartament a functionat pana de curand un salon de frumuseste, deja are schimbata destinatia apartamentului doar sa cere-ti propietarului sa vede-ti sau sa intreba-ti de existenta lui, de schimbare din locuinta in spatiu comercial sau ce destinatie a cerut (el propietarul) sa fie stipulat in titlu.
Discuție rezident
Ce obligatii financiare are un rezident strain ?