avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1036 soluții astăzi
Forum Activitate adivaro

Activitate adivaro

Am sustinut in anul 2013 un examen de promovare la cercetator stiintific gradul III si detin titlul de doctor din aprilie 2010. In momentul de fatza mi s-a stabilit un nou salariu de incadrare, dar, sunt neclaritati privind obtinerea acestuia la nivelul colegilor care primesc si suma compensatorie echivalenta sporului de doctorat.
Avand in vedere art. 2 din legea nr.283/2011 si art. 5 din OUG nr. 103/2013, potrivit carora « pentru personalul nou-incadrat pe functii, pentru personalul numit/incadrat in aceeasi institutie/autoritate publica pe functii de acelasi fel, precum si pentru personalul promovat in functii sau in grade/trepte, salarizarea se face la nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare din institutia/autoritatea publica in care acesta este incadrat.», considerati ca dupa sustinerea examenului amintit, pot beneficia si eu de acelasi salariu cu cel al colegilor doctori care primesc aceasta suma tranzitorie inclusa in salariu ?
As dori sa stiu daca aceasta hotarare (593 din 13 iunie 2012) este aplicabila si pentru personalul din institutele de cercetare. Sunt cercetator stiintific si vreau sa ocup prin concurs sau examen un post vacant de cs III. Dintr-un raspuns primit de la Ministerul Muncii in luna martie privind acest subiect, reiesea ca : "posturile vacante existente pot fi ocupate prin concurs sau examen numai cu respectarea prevederilor art.22 din Ordonanta de urgentaa Guvernului nr.34/2009 cu completarile si modificarile ulterioare, coroborate cu prevederile art.20 alin.2 din Legea nr.283/2011."
Intrebarea mea este urmatoarea: personalul (de cercetare) din institutele de cercetare poate beneficia de prevederile acestei Hotararii din luna iunie? Sau este nevoie sa se faca alte demersuri din partea institutiilor la care personalul respectiv isi desfasoara activitatea?
Răspuns la discuția spor doctorat pe 2011
Nu va dau un raspuns, insa ma bucur ca mai este cineva ca mine care sa fie intrigat de aceasta situatie. Si eu ma confrunt cu aceeasi problema ca si dvs. Am avut sustinerea tezei pe 15 decembrie 2009, iar diploma am obtinut-o in aprilie 2010.Daca ar fi mers lucrurile altfel, puteam sa primesc diploma pana la sfarsitul anului 2009 si astfel as fi fost si eu beneficiara acestui spor.
Eu am facut demersuri si la Ministerul Muncii ,anul trecut dar mi s-a dat un raspuns negativ, invocandu-se legea 30/2009 (desi noi primeam salariul conform contractului colectiv de munca valabil la momentul respectiv). Mentionez ca si in momentul de fata colegii mei doctori primesc sporul respectiv (se numeste acum suma compensatorie).Oare care este diferenta dintre noi care am luat titlul in 2010 si cei care au luat spre ex in 2009? Nu putem noi, cei defavorizati de aceasta situatie sa facem un front comun ? Astept si eu sugestii in acest scop.