avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1927 soluții astăzi
Forum Activitate dana-dana

Activitate dana-dana

Problema este ca nu am vazut nicaieri pe casele de marcat sa fie defalcate vanzarile pentru care s-a emis doar bonuri fiscale fata de vanzarile pentru care s-a emis si factura si bon fiscal. Se poate defalca? Eu diminuez valoarea raportului zilnic si a monetarului cu valoarea facturilor achitate cu bon fiscal, cum ma sfatuieste "doar_noi" , dar nu ar fi mai corect sa fie facut monetar separat pentru facturile achitate cu bon fiscal astfel incat inregistrarea sa fie mai usoara in contabilitate. Totusi, daca nu sunt defalcate si diminuam noi prin scadere, nu cred ca operam un document corect , in sensul ca pe monetar scrie o suma si noi am opera alta suma. La fel ma refer si la raportul zilnic de activitate de pe casa de marcat.Eu nu vad corect ca documentele sa aibe o suma si operez in contabilitate , o suma mai mica cu diferenta facturilor achit. cu bon fiscal. Ati mai avut cazuri?
Cum sa inregistrez in contabilitate o factura achitata cu bon fiscal daca inregistrez raportul zilnic de activitate si monetarul. Ar trebui defalcat pe raportul zilnic doua pozitii , respectiv : incasari cu numerar pe bon fiscal si incasari din facturi achitate cu bon fiscal? Nu pot inregistra atat factura achitata cu bon fiscal, cat si monetarul, ar insemna sa imi dublez veniturile. Care este solutia ? Nu gasesc nicaieri in codul fiscal. Sau poate nu am cautat eu unde trebuie! Va rog sa ma ajutati.:)