avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate rusualexandru

Activitate rusualexandru

Răspuns la discuția Declaratia 201 pentru anul 2015
Am inteles! Stiti cumva in baza carei legi? Din cate inteleg 227/2015 se aplica pentru veniturile realizate in 2016? Multumesc!
Buna ziua,
Am primit recent de la ANAF o scrisoare prin care mi se cere sa depun declaratia 201 pentru veniturile realizate in strainatate in cursul anului 2015 (in baza legii 227/2015 art. 130, coroborata cu legea 207/2015 art. 101). Nu sunt foarte priceput nici macar in citirea legilor romanesti, ca sa nu mai vorbim despre descifrarea lor dar citind din legea 227/2015, la cap. XV Dispozitii tranzitorii si finale, art. 133 spune: "Prevederile prezentului titlu se vor aplica pentru veniturile realizate și cheltuielile efectuate de persoanele fizice începând cu data de 1 ianuarie 2016." In concluzie, trebuie sa depun acea declaratie sau nu? Avand in vedere ca este vorba de venituri obtinute in strainatate in anul 2015? Multumesc!
Multumesc pentru raspuns. Norvegia nu este in UE, se aplica aceeasi regula?

Multumesc!
Buna ziua,

As dori sa stiu daca/cand sunt obligat sa platesc TVA ca PFA. Voi presta servicii IT pentru o firma inregistrata in Norvegia. Estimez o cifra de afaceri de 35-45.000 EU/anual.

Va multumesc!
Răspuns la discuția Preschimbare permis auto Norvegia
Multumesc frumos!
Buna ziua,
Sper ca ma puteti ajuta cu un raspuns. In prezent sunt rezident in Norvegia dar este posibil sa revin in Romania. In acest caz, preschimbarea permisului auto este doar o formalitate, sau va trebui sa trec din nou examenul auto?
Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Am urmatoarea problema si va cer ajutorul deoarece nu cunosc legislatia in vigoare aplicabila in aceasta situatie:

Sunt inginer petrolist specializat in proiectarea rafinariilor. De curand am primit o oferta de munca din Germania, dar vreau sa ma duc nu ca angajat al firmei germane ci ca PFA in Romania.
Intrebarea mea este:

Daca in Romania ma transform in PFA si plec in Germania sa lucrez, in baza unui contract semnat intre mine (PFA) si firma germana, cum trebuie sa procedez in Germania?!
Ma duc efectiv si lucrez? Am nevoie de rezidenta? Trebuie sa platesc ceva taxe catre statul german din moment ce platesc taxe ca PFA in Romania?!

Va rog sfatuiti-ma cat mai repede posibil deoarece trebuie sa dau un raspuns in Germania in cateva zile.

Va multumesc anticipat.

Alexandru