avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate eburuleanu

Activitate eburuleanu

Buna ziua!

Am un contract de prestari servicii cu o firma care mi-a executat o lucrare de hidroizolatie cu o garantie de 10 ani.
Nu au trecut nici doua luni de la terminarea lucrarii si deja cand a plouat mi s-a umezit un perete la o camera.
As dori un model de cerere de semnalare a deficientelor si defectelor lucrarii, daca exista asa ceva, pentru a o adresa executantului, deoarece la telefonul meu care-i semnala aceste deficiente, mi-a raspuns , sa-i trimit cerere scrisa sau sa-l actionez in judecata,
ca nu-i pasa.
Mentionez ca am un contract incheiat, facturile de plata, chitantele care dovedesc plata serviciilor si certificatul de garantie. Multumesc!
Buna ziua!
Am o problema ,poate ma ajuta cineva.
Sunt functionar public intr-o administratie publica locala, totodata de o luna pensionar pentru linita de varsta cu o pensie sub 1000 lei.
Conform Lg.329/2009, art. 17: Beneficiarii dreptului de pensie pot cumula veniturile realizate prin pensie si salarie, chiar in sistemul bugetar, daca pensia nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie.
Se incearca acum sa mi se inceteze contractul de munca, pe baza ca sunt pensionara , ca functionarii publici nu pot beneficia de aceasta lege.
Poate cineva sa ma ajute cu reglementari legale in acest sens?
Multumesc!