Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Cumul pensie - salariu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Cumul pensie - salariu

Buna ziua!
Am o problema ,poate ma ajuta cineva.
Sunt functionar public intr-o administratie publica locala, totodata de o luna pensionar pentru linita de varsta cu o pensie sub 1000 lei.
Conform Lg.329/2009, art. 17: Beneficiarii dreptului de pensie pot cumula veniturile realizate prin pensie si salarie, chiar in sistemul bugetar, daca pensia nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie.
Se incearca acum sa mi se inceteze contractul de munca, pe baza ca sunt pensionara , ca functionarii publici nu pot beneficia de aceasta lege.
Poate cineva sa ma ajute cu reglementari legale in acest sens?
Multumesc!
eburuleanu a scris:
Sunt functionar public intr-o administratie publica locala, totodata de o luna pensionar pentru linita de varsta cu o pensie sub 1000 lei. (...)
Se incearca acum sa mi se inceteze contractul de munca, pe baza ca sunt pensionara , ca functionarii publici nu pot beneficia de aceasta lege.

Nu poate nimeni sa va "inceteze contractul de munca" intrucat dvs., functionar public, nu aveti contract de munca, sunteti numita in functie prin act administrativ.

Poate va referiti la raportul de serviciu, doar acela poate inceta. Si, de altfel, a si incetat de drept, la data la care ati indeplinit conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.

Art. 17 din Legea nr. 329/2009 este norma dispozitiva. Adica puteti cumula, nu este obligatoriu sa si cumulati pensia cu salariul. Dar parerea mea este ca nu se poate pune problema cumulului in cazul functionarilor publici intrucat raporturile de serviciu ale acestora au incetat de drept. Pe de alta parte, asa cum prevede art. 117 din Legea nr. 188/1999, dispozitiile Statutului se completeaza cu prevederile legislatiei muncii in masura in care nu contravin legislatiei specifice functiei publice.

Gabriela Pintea, Consilier juridic