Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionari publici

Am fost functionar public cu statut special, pana in anul 2013.Ma incadrez cu prevederile Art. 17 al. 1 din Leg. 329/2009 şi Art. 118(1) din Leg. 263/2010, ambele raportate la Art. 16 din Leg. 340/2013(2.298 lei).Pot sa ma angajez ca functionar public?
Numai daca indepliniti si conditiile prevazute de Legea 188/1999 , va puteti angaja ca si fucntionar public.
Precizez ca, o eventuala ocupare a unei functii de functioar public, o voi face prin concurs. Rugamintea mea este sa precizati daca voi putea sa particip la concursul pentru ocuparea unei functii de functionar public, cu rugamintea ca, daca considerati ca nu se poate sa precizati actul normativ, concret. Cu multumiri.
Credeti ca din datele mentionate se poate deduce exact daca puteti participa la un concurs de ocuparea a unei functii publice?
Am fost politist, sunt pensionar(2263 lei pensie), ma incadrez cu prevederile Art. 17 al. 1 din Leg. 329/2009 şi Art. 118(1) din Leg. 263/2010, ambele raportate la Art. 16 din Leg. 340/2013(2.298 lei). Am dreptul sa particip la un concurs, pentru ocuparea functiei de referent, la Casa de pensii a Municipiului Bucuresti?

Puteti participa la concurs, art. 54 din Legea nr. 188/1999 nu interzice participarea pensionarilor, urmand ca atunci cand indepliniti conditiile de pensionare la limita de varsta sa vi se emita dispozitia de incetare de drept a raportului de serviciu pe baza art. 98:
(1) Raportul de serviciu existent inceteaza de drept:
d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare