Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumulul pensiei cu salariul primit în calitate de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumulul pensiei cu salariul primit în calitate de funcþionar public

Buna ziua, sunt functionar public si in martie indeplinesc conditiile de pensionare la limita de varsta. Pot cumula pensia cu salariu ? Pensia mea va fi aprox. 1000 lei.
Va multumesc.
Da.
Multumesc. Nu s-a modificat nimic in legislatie referitor la aceasta speta incepand cu anul 2013?
Nu.
Pensia de limita de varsta se poate cumula cu salariul.
Doar in sectorul bugetar,sunt restrictii.
Aici se poate cumula pesia cu salariul,daca pensia neta nu depaseste salariul mediu brut pe economie.
Va multumesc. Sunt functionar public si doresc sa lucrez in continuare in aceiasi institutie publica. Pensia mea este aprox. 1000 lei. Sunt interdictii in ceea ce priveste continuarea desfasurarii activitatii in aceiasi institutie publica?
Nu sunt interdictii.Conditiile impuse sunt:
Pensia sa fie de limita de varsta,iar cuntumul pensiei nete sa nu depaseasca salariul mediu brut pe economie.