avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumulul pensiei cu salariul primit în calitate de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumulul pensiei cu salariul primit în calitate de funcþionar public

Buna ziua, sunt functionar public si in martie indeplinesc conditiile de pensionare la limita de varsta. Pot cumula pensia cu salariu ? Pensia mea va fi aprox. 1000 lei.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 01:36, 22 Februarie 2013
Da.
Multumesc. Nu s-a modificat nimic in legislatie referitor la aceasta speta incepand cu anul 2013?
Nu.
Pensia de limita de varsta se poate cumula cu salariul.
Doar in sectorul bugetar,sunt restrictii.
Aici se poate cumula pesia cu salariul,daca pensia neta nu depaseste salariul mediu brut pe economie.
Va multumesc. Sunt functionar public si doresc sa lucrez in continuare in aceiasi institutie publica. Pensia mea este aprox. 1000 lei. Sunt interdictii in ceea ce priveste continuarea desfasurarii activitatii in aceiasi institutie publica?
Nu sunt interdictii.Conditiile impuse sunt:
Pensia sa fie de limita de varsta,iar cuntumul pensiei nete sa nu depaseasca salariul mediu brut pe economie.

Alte discuții în legătură

Cumul pensie - salariu eburuleanu eburuleanu Buna ziua! Am o problema ,poate ma ajuta cineva. Sunt functionar public intr-o administratie publica locala, totodata de o luna pensionar pentru linita de ... (vezi toată discuția)
Functionari publici doru58 doru58 Am fost functionar public cu statut special, pana in anul 2013.Ma incadrez cu prevederile Art. 17 al. 1 din Leg. 329/2009 şi Art. 118(1) din Leg. 263/2010, ... (vezi toată discuția)
Pensii de serviciu Karmen_2 Karmen_2 Vă rog să-mi spuneţi ce sunt pensiile de serviciu? Sau mai bine spus care sunt acestea? Vă mulţumesc (vezi toată discuția)