avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1716 soluții astăzi
Forum Activitate luciananton

Activitate luciananton

Nu am nicio adeverinta decat cartea de munca . NU inteleg ? Sunt in campul muncii ,in aceiasi unitate,pot dovedi doar cu carte de munca care este completata la zi pana in 01.04.2009 cand am solicitat sa imi fac o copie.
In prezent laminorul despre care este vorba a fost desfiintat fiind un laminor la cald manual din 1920.
Legea 263/2010 in anexa 2 pct.25 lit a) la loc de munca in activitate desfasurata de personalul din activitatea de laminare la cald -25. Activitatea desfăsurată de personalul din activitatea de laminare la cald:
a) încălzirea metalului în vederea laminării, laminarea, tăierea, presarea si refularea la cald, inclusiv ajustajul, finisarea si sortarea la
cald; nu precizeaza in mod explicit meseriile sau calificarile care concura la activitatea de laminare .Deasemenea in inscrisurile din cartea de munca s-a consemnat la data respectiva la rubrica "Meserie sau functie" -contr. calit lam.tref.C.T.C.- Lam 2 (traduc-controlor calitate laminare trefilare in sectia laminorul 2) La rubrica "salar tarifar lunar"- Sid A 4/b 2305( incadrare in categoria 4 baza in siderurgie A salar 2305lei la dta de 01.06.1982)
Cum poate casa de pensii sa pretinda ca acum dupa 20 de ani in cartile de munca sa scrie la functii exact ''ajustajul, finisarea si sortarea la
cald"
Raspunsul unei case de pensii a fost:

Titlu: echivalare gr 1 cu conditii specialede la: LUCIAN | data: 2011-01-25

Intrebare:daca cei 10ani lucrati inaite de aprilie 2001 in grupa I in procent de 100% conform inscrisurilor din cartea de munca, ca si CTC-ist in laminor la cald din cadrul ??? intreprindere care se regaseste in anexa 3 la nr.36/lege263-2010 ,loc de munca in activitate desfasurata de personalul din activitatea de laminare la cald conform anexei 2 pct.25 lit a) /lege263-2010 in prezent conform legii263-2010 sunt considerati ca ani lucrati in conditii speciale conform art30.alin(1) litera e.
Raspuns:Daca se regasesc ca si functie si institutie in anexele Legii 263/2010 si daca aveti si dupa 01.04.2001 conditii speciale de munca in aceeasi functie si acelasi loc de munca

INTREBARE -as vrea sa stiu in temeiul care-i legi,OUG sau norme de aplicare a vreunei legi am primit acest raspuns?!
da sunt mentionate .Exp in perioada 01.04.76-16.04.79 loc de munca se incadreaza conform A I /63 ord50/90 participare 100% total 00ani ;05luni ;15 zile
am o intrebare de pus: daca cei 10ani lucrati inaite de aprilie 2001 in grupa I in procent de 100% conform inscrisurilor din cartea de munca, ca si CTCist in laminor la cald din cadrul intreprinderii care se regaseste in anexa 3 la nr.36 din legea263-2010 ,loc de munca in activitate desfasurata de personalul din activitatea de laminare la cald conform anexei 2 pct.25 lit a) /lege263-2010 in prezent conform legii263-2010 sunt considerati ca ani lucrati in conditii speciale conform art30.alin(1) litera e.si dac pot beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 5ani conform art 55.-1lit b tabel2