Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa I de munca sau conditii speciale?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa I de munca sau conditii speciale?

am o intrebare de pus: daca cei 10ani lucrati inaite de aprilie 2001 in grupa I in procent de 100% conform inscrisurilor din cartea de munca, ca si CTCist in laminor la cald din cadrul intreprinderii care se regaseste in anexa 3 la nr.36 din legea263-2010 ,loc de munca in activitate desfasurata de personalul din activitatea de laminare la cald conform anexei 2 pct.25 lit a) /lege263-2010 in prezent conform legii263-2010 sunt considerati ca ani lucrati in conditii speciale conform art30.alin(1) litera e.si dac pot beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 5ani conform art 55.-1lit b tabel2

Daca este mentionat in carnetul de munca ca a-ti lucrat in gr. I atunci beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare. Grupele de munca au fost acordate in baza Ordinului 50/1991 si nu se confunda cu munca in conditii speciale de dupa aprilie 2001.
Daca nu este mentionata grupa in carnetul de munca cereti adeverinta de la angajator.
Legea 263/2010
Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.
(2) Adeverintele care atesta incadrarea persoanelor in fostele grupe I si/sau a II-a de munca sunt valorificate, numai in situatia in care au fost emise conform legii, pe baza documentelor verificabile intocmite anterior datei de 1 aprilie 2001.
Asadar daca aveti perioade de vechime in munca in grupa I-a pana la 01/04/2001 realizate in activitatile care,comform prevederilor art.30(1),sunt incadrate in conditii speciale beneficiati de reducerea de 5 ani.
da sunt mentionate .Exp in perioada 01.04.76-16.04.79 loc de munca se incadreaza conform A I /63 ord50/90 participare 100% total 00ani ;05luni ;15 zile
Raspunsul unei case de pensii a fost:

Titlu: echivalare gr 1 cu conditii specialede la: LUCIAN | data: 2011-01-25

Intrebare:daca cei 10ani lucrati inaite de aprilie 2001 in grupa I in procent de 100% conform inscrisurilor din cartea de munca, ca si CTC-ist in laminor la cald din cadrul ??? intreprindere care se regaseste in anexa 3 la nr.36/lege263-2010 ,loc de munca in activitate desfasurata de personalul din activitatea de laminare la cald conform anexei 2 pct.25 lit a) /lege263-2010 in prezent conform legii263-2010 sunt considerati ca ani lucrati in conditii speciale conform art30.alin(1) litera e.
Raspuns:Daca se regasesc ca si functie si institutie in anexele Legii 263/2010 si daca aveti si dupa 01.04.2001 conditii speciale de munca in aceeasi functie si acelasi loc de munca

INTREBARE -as vrea sa stiu in temeiul care-i legi,OUG sau norme de aplicare a vreunei legi am primit acest raspuns?!
Legea 263/2010
Art. 30
(1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:
e) activitatile si unitatile prevazute in anexele nr. 2 si 3;