Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare

Sunt nascut pe 9 aprilie 1954.
Lucrez din august 1973-stagiul militar feb.1974-iulie1975.
din august 1976 pana in 1988 am lucrat in grupa 1(11 ni si 8 luni-consemnati in cartea de munca).
Din 1988 pana in septembrie 1999 am lucrat in invatamant.
Din septembrie 1999 pana in prezent lucrez intr-o societate acreditata in conditii speciale de munca(cuprinsa si in nomenclatorul societatilor acreditate in legea 263/2010)
Pana in aprilie 2001 mai am consemnati in cartea de munca inca 1an si 8 luni in grupa 1(fosta)
Din aprilie 2001 pana in prezent activitate in conditii speciale.
Anul trecut in 20 decembrie mi s-a inaintat dosarul la casa de pensii.
Nu am primit nici un raspuns.Stiu ca normele de aplicare a legii263 nu exista inca
dar legea spune ca ele nu sunt obligatorii.
Ce ma sfatuiti?
S-ar putea sa nu ma incadrez in noile conditii?
Cu stima!
Casa de pensii va da o decizie de admitere sau de respingere ,daca va da una de respingere puteti sa o contestati in instanta in termen de 45 zile, dupa ce in prealabil consultati un avocat caruia sa-i prezentati toate actele .
Se va emite decizie de admitere pe legea 19/2000,potrivit careea indeplineati cele doua conditii: De varsta(cu reducere)si stagiu.Potrivit legii 263/2010 nu mai indepliniti condtia de varsta(cu reducere).Cei 13 ani de grupa I-a potrivit legii 19/2000 v-a aduc o reducere de 7 ani si 2 luni,iar potrivit legii 263/2010 2 ani si 6 luni.
Nu poate primi admitere pe legea 19/2000 art. 167 ind. 1, pentru ca nu indeplineste conditia de varsta.
64 ani -7 ani si 2 luni=56 ani si 10 luni, varsta pe care nu o avea in decembrie 2010
7 ani si 2 luni + 4 ani si 6 luni reducere pentru conditii speciale=11 ani si 8 luni reducere.64 - 11 ani si 8 luni=52 ani si 4 luni.
Pe legea 19/2000 nu se cumuleaza reducerile.
Daca trece pe conditii speciale i se aplica prevederile anexei 4 din lege.