Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare

Sunt nascut pe 9 aprilie 1954.
Lucrez din august 1973-stagiul militar feb.1974-iulie1975.
din august 1976 pana in 1988 am lucrat in grupa 1(11 ni si 8 luni-consemnati in cartea de munca).
Din 1988 pana in septembrie 1999 am lucrat in invatamant.
Din septembrie 1999 pana in prezent lucrez intr-o societate acreditata in conditii speciale de munca(cuprinsa si in nomenclatorul societatilor acreditate in legea 263/2010)
Pana in aprilie 2001 mai am consemnati in cartea de munca inca 1an si 8 luni in grupa 1(fosta)
Din aprilie 2001 pana in prezent activitate in conditii speciale.
Anul trecut in 20 decembrie mi s-a inaintat dosarul la casa de pensii.
Nu am primit nici un raspuns.Stiu ca normele de aplicare a legii263 nu exista inca
dar legea spune ca ele nu sunt obligatorii.
Ce ma sfatuiti?
S-ar putea sa nu ma incadrez in noile conditii?
Cu stima!
Pentru grupa I-a la nivelul lunii decembrie 2010 se facea din 64.Pentru conditii speciale nu sunt sigur.Chiar daca s-ar face din 65 si tot ati indeplini conditiile.Important este sa fie asimilati conditiilor speciale.Pe legea 263/2010 reducerea ar fi de 11 ani la nivelul lunilor ianuarie-martie 2011 din 65.In concluzie daca anii de grupa I-a sunt asimilati conditiilor speciale indepliniti conditiile pe ambele legi.
Parca m-am mai colorat la obraji!
MUltumesc de incurajare
Cu stima!
Legat de emiterea deciziei sunt multe cazuri in care nu se respecta termenul impus de lege.
Va dau un caz din tara:
INTREBARE: Buna ziua.In data de 05/11/2010 am depus dosarul pentru deschiderea dreptului la pensie de limita de varsta,avnd numarul de inregistrare 17516.Cand veti emite decizia de admitere sau respingere ? 13.02.2011

RASPUNS: În data de 31.01.2011 a fost emisă pe numele dvs. decizia de pensionare cu numărul ............, care va fost comunicată prin poştă. 18.02.2011

Puteti face oricand o astfel de interventie.
Carp Mircea, utilizator