Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

buna ziua,sunt nascut in anul1959,luna aprilie 30si am urmatoarele date personale cu activitatea desfasurata din anul 1976 pina in prezent.in gr.1-1an,1 luna.[lg3/77].in gr.2. 4 luni.conditii speciale anterior 04'2001-18 ani si 6 luni.conditii normale 11 luni.stagiu asimilat 8 ani si 6 luni.stagu aferent gr.1 si 2 ;9 ani si 6 luni.Din anul2006 ianuarie sunt incadrat in lg.263/2010 anexele2 si 3 in cond.speciale prevazute la art.30 aliniatul 1 din tabelul2.de la art55 din lege .Dupa cum am calculat eu as avea 23 ani si 6 luni in cond. speciale.V-as ruga sa-mi raspundeti cind voi indeplini conditiile de iesire la pensie la limita de virsta.Va multumesc .
gicu53 a scris:
activitatea desfasurata din anul 1976 pina in prezent.in gr.1-1an,1 luna.[lg3/77].in gr.2. 4 luni.conditii speciale anterior 04'2001-18 ani si 6 luni.conditii normale 11 luni.stagiu asimilat 8 ani si 6 luni.stagu aferent gr.1 si 2 ;9 ani si 6 luni. (...) Dupa cum am calculat eu as avea 23 ani si 6 luni in cond. speciale.

Acestea sunt stagiile pe care le-ati scris. Nu stiu cum ati ajuns la 23 de ani si 6 luni lucrati in conditii speciale daca sunt numai 18 ani si 6 luni. Presupun ca pentru aceasta perioada, de 18 ani si 6 luni, aveti adeverinta emisa conform Legii nr. 226/2006 (in mesaj ati scris despre Legea nr. 263/2010, dar aceasta nu avea cum sa fie in vigoare in 2006).

Perioada de 1 an si o luna lucrata in grupa I de munca se asimileaza conditiilor speciale daca ati desfasurat activitati prevazute in anexa 2 a Legii nr. 263/2010, intr-un loc de munca din cadrul unei unitati care se regaseste in anexa 3 a Legii nr. 263/2010. Dovada se face cu carnetul de munca sau cu adeverinta prevazuta la anexa 12 a HG nr. 257/2011 (vedeti, in acest sens, art. 123 din HG nr. 257/2011)
www.avocatnet.ro/content/art...

Pentru 19 ani lucrati in conditii speciale, varsta standard de pensionare de 65 de ani se reduce cu 9 ani si 6 luni. Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 55 de ani si 6 luni.

Daca ati omis un stagiu, reveniti.
Va multumesc inca o data pentru gestul d-voastra de ama ajuta.Dupa cum am scris pina in anul 2006,aveam 18 ani si 6 luni in cond. speciale dar in lg.19/2000 ceea ce nu am specificat scuze,din anul 2006 si pina in przent imi desfasor activitatea in lg. 263/2010.Asa poate ca m-am exprimat gresit calculind 18 ani si 6 luni plus 5 ani si 4 luni pina la ora actuala.[2006-2011]De unde au iesit cei 23 de ani.
Eu va pot spune, simplu, ca pentru 23 de ani lucrati in conditii speciale varsta standard de pensionare de 65 de ani se reduce cu 11 ani si 6 luni, rezultand ca puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 53 de ani si 6 luni.

Dar sunt la fel de nelamurita in legatura cu perioadele lucrate in conditii speciale, mai precis cu temeiul legal in baza caruia ati lucrat in aceste conditii.

gicu53 a scris:
Dupa cum am scris pina in anul 2006,aveam 18 ani si 6 luni in cond. speciale dar in lg.19/2000 ceea ce nu am specificat scuze,(...)

Conform art. 20 din Legea nr. 19/2000, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din unitatile miniere, zonele I si II de expunere la radiatii si activitatea artistica. Daca nu va incadrati aici, trebuie sa fie aplicabile prevederile Legii nr. 226/2006 privind incadrarea unor locuri de munca in conditii speciale.

gicu53 a scris:
din anul 2006 si pina in przent imi desfasor activitatea in lg. 263/2010.

Vreti sa spuneti, probabil, ca ati desfasurat activitati prevazute in anexa 2 a Legii nr. 263/2010, intr-un loc de munca din cadrul unei unitati care se regaseste in anexa 3 a Legii nr. 263/2010.

Chiar si asa tot ar fi trebuit sa aveti mentiune in carnetul de munca sau adeverinta din care sa rezulte ca lucrati in conditii speciale, iar mentiunea aceasta s-a facut in temeiul Legii nr. 19/2000 sau in temeiul Legii nr. 226/2006, nu conform Legii nr. 263/2010.

Un act normativ din 2010 nu are cum sa fie in vigoare in 2006. :wassat:
Gabriela Pintea, Consilier juridic