Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

Sunt născut în 23.07.1958 am 52 de ani şi 2 luni, sun mecanic instructor de locomotive, am o vechime totală de muncă de 32 ani şi 11 luni, din care în grupa I-a de muncă 20 ani şi 8 luni iar ăn grupa specială 9 ani şi 6 luni. Aş vrea să ştiu dacă pot să ies în pensie. Vă rog să-mi spuneţi dacă aveţi cunoştiinţă asupra reducerii vârstei de pensionare momentan şi în special de 1 aprilie 2011. Am văzut o lege (nu ştiu numărul monitorului oficial) în care scrie că începând cu 1 aprilie 2011 grupa I de muncă dispare şi nimeni nu poate să ne spune dacă grup I se cumulează cu grupa specială sau dipare. Mulţumesc.
Puteti sa va deschideti dreptul la pensie cand doriti.Legea 226/2006. Art.3-(1)-Asiguratii care realizeaza un stagiu de cotizare de cel putin 25 de ani in conditiile speciale prevazute de acesta lege beneficiaza de pensie pentru limita de varsta,cu reducerea cu 15 ani a varstelor standard de pensionare prevazute de anexa nr.3 din legea 19/2000.Anii de grupa I-a sunt cosiderati in conditii speciale
Carp Mircea a scris:
Puteti sa va deschideti dreptul la pensie cand doriti.Legea 226/2006. Art.3-(1)-Asiguratii care realizeaza un stagiu de cotizare de cel putin 25 de ani in conditiile speciale prevazute de acesta lege beneficiaza de pensie pentru limita de varsta,cu reducerea cu 15 ani a varstelor standard de pensionare prevazute de anexa nr.3 din legea 19/2000. Anii de grupa I-a sunt cosiderati in conditii speciale

Nu, nu putem pune semnul egalitatii intre grupa I de munca si conditiile speciale. Legea nr. 226/2006 prevede foarte clar la art. 2 alin. (2) ca sunt asimilate stagiului de cotizare in conditii speciale perioadele de timp in care asiguratii au lucrat in locuri de munca incadrate conform legislatiei anterioare in grupa I de munca si care, potrivit acestui act normativ, sunt incadrate in conditii speciale. Aceste locuri de munca sunt prevazute in anexa 1 a Legii nr. 226/2006, din unitatile prevazute in anexa 2 a acestui act normativ. Prin urmare nu putem extinde discutia la toate locurile de munca care, anterior aparitiei Legii nr. 19/2000, au fost incadrate in grupa I de munca.

@tbattila
Pentru 20 de ani lucrati in grupa I de munca, varsta standard de pensionare se reduce cu 12 ani. Reducerea se face din varsta standard de pensionare prevazuta in anexa 3 a Legii nr. 19/2000, in conditiile realizarii stagiului complet de cotizare prevazut in aceeasi anexa.

In prezent indepliniti conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta. Daca nu iesiti anul acesta la pensie, nu o veti mai putea face prea curand. Potrivit art. 158 din legea privind sistemul unitar de pensii, perioadele lucrate in grupele I si II de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite in vederea reducerii varstelor de pensionare.

Pentru 20 de ani lucrati in grupa I de munca, varsta standard de pensionare se reduce cu 4 ani si 6 luni, potrivit art. 55 din legea privind sistemul unitar de pensii. Deci, daca nu iesiti la pensie anul acesta, dupa 01.01.2011 veti putea beneficia de pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 6 luni, adica in ianuarie 2019.
Cu tot respectul doamna Pintea intr-adevar nu am dus rationamentul pana la capat,netinand cont de anexa 2.Si totusi ma-ti lasat cu o nedumerire si anume:Cunosteti cazuri(legale)in care un asigurat a lucrat anterior datei de 01/04/2001 in grupa I-a de munca iar dupa acesta data in conditii speciale si in care grupa I-a sa nu se asimileze la conditii speciale?Dati-mi un singur exemplu,daca se poate,pentru curiozitatea mea.O zi buna tuturor si scuze pentru deranj.