Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta standard de pensionare si calculul punctului de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta standard de pensionare si calculul punctului de pensie

Sex :M
Data nasterii:23.11.1953
Reducerea varstei standard de pensionare cu 15 ani conditii speciale de munca si legilor speciale astfel a fost pensionat la 54 ani si 4 luni la data de 10.04.2008
1) Intrebare: care era varsta standard de pensionare conform legii? 65 ani?sau 63 ani si 4 luni conform anexei 3.Leg.19/2000? avand in vedere urmatoarele date:
Stagiul de cotizare:
-stagiul complet leg.19/2000 -25 ani
-total stagiu de cotizare realizat : 46 ani 11 luni 20 zile
din care-sector de stat gr.I leg.3/1977 -4 ani 7 luni 1 zi
-conditii speciale - 25 ani 4 luni 18 zile
anterior 04.2001 -18 ani 5 luni 9 zile
legea 226/2006 25 ani 4 luni 18 zile
stagiu asimilat 5 ani 5 luni 1 zi
spor aferent gr.I si II 11 ani si 6 luni

2) care este stagiul complet de cotizare ,respectiv stagiul total de cotizare necesar in conditiile speciale in cazul in pensionarii in aprilie 2008?
3) total puncte : 56.76330 ,care este punctajul mediu ?avand in vedere toate aceste date.
Cu respect si multumiri anticipate !
Sincer va spun, mi-este imposibil sa inteleg cu claritate situatia. Ati redat din decizia de pensie iar stagiile ori nu sunt toate ori cei de la pensii au incercat un amestec intre Legea nr. 19/2000 si Legea nr. 226/2006 si nu le-a iesit deloc. Legea nr. 226/2006 este o prevedere legala foarte putin uzitata.

Un lucru este sigur: domnul nu a iesit la pensie conform Legii nr. 226/2006, ar fi trebuit sa se scada 15 ani din varsta standard prevazuta in anexa 3 a Legii nr. 19/2000. Or, nu s-a procedat asa din moment ce a iesit la pensie la 54 de ani si 4 luni. In acest context ar fi fost util daca scriati cand a depus cererea de pensionare. Sau a depus-o cand i-au spus cei de la pensii ca indeplineste conditiile?

Pe de alta parte, am verificat reducerea varstei standard numai pentru cei 18 ani lucrati in grupa I de munca, reducere care este de 10 ani si 10 luni si se face tot din varsta standard de pensionare prevazuta in anexa 3 a Legii nr. 19/2000. Din punctul de vedere al varstei indeplinea conditiile pentru a iesi la pensie inca din septembrie 2005, cand avea varsta standard redusa de pensionare de 51 de ani si 10 luni. Ca sa poata, insa, sa beneficieze de pensie la 51 de ani si 10 luni, trebuia sa fi realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 8 luni. Aici, probabil, este problema, n-a indeplinit conditia referitoare la stagiu.

Stagiile imi sunt neclare. Reveniti cu perioada lucrata in grupe de munca anterior datei de 01.04.2001 si cu perioada lucrata in conditii speciale ulterior acestei date.

Ca sa raspund la intrebarile nr. 2 si 3, stagiul complet de cotizare in aprilie 2008 a fost de 31 de ani si 8 luni. Punctajul mediu anual se determina prin impartirea numarului total de puncte la stagiul complet de cotizare.
Imi pare rau dar asa scrie in decizia de pensionare,cert este ca se apeleaza la leg.19/2000 pentru limita de varsta si la ordinul 340/2001 dar stupoare si la leg.2262006 ca lege de incadrare a locurilor de munca.
Stagiu complet de cotizare:25 ani ,
Total stagiu de cotizare realizat:46 ani11 luni.20 zile,din care:
-in grupa Ide munca:4 ani,7 luni,1 zi
-in conditii speciale-leg.226/2006:25 ani,4 luni,18 zile din care anterior datei de 01.04.2001 :18 ani,5 luni,18 zile
-in conditii normale:1 luna
-stagiu asimilat:5 ani,5 luni,1 zi
-stagiu aferent grupei I de munca :11 ani,si 6 luni
Ce va rog eu este sa scrieti perioadele efectiv lucrate asa cum rezulta din carnetul de munca si din eventualele adeverinte, in acest mod:
-x ani, y luni, z zile in grupa I de munca;
-x ani, y luni, z zile in conditii normale;
-x ani, y luni, z zile in conditii speciale.
Sau "din data de... in data de... a lucrat in ...".
Buna seara.
-grupa I de munca 4 ani 7 luni 1 zi
-conditii speciale- anterior 04.2001-18 ani 5 luni 18 zile
dupa 2001- 6 ani 11 luni
-conditii normale -cred facultatea 5 ani
sper ca am calculat bine din fisele emise de casa de pensie.
Intrebarea strigenta este privitoare la anexa 3 din legea 19/2000-varsta standard de pensionare este 65 ani sau 63 ani si 4 luni conform anexei 3 in raport de data nasterii?
Cu respect,Alexa...
ALEXANDRA TAN , Consilier juridic

Vârsta standard de pensionare reiese şi din cuprinsul Deciziei de pensionare!
Potrivit dispoziţiilor art. 167 ind.1, din Legea nr. 19/2000, persoanele care au desfăşurat activităţi încadrate în grupa I de muncă, conform legislaţiei anterioare, beneficiază de reducererea vârstei standard de pensionare conform tabelului nr. 4.
Conform alin. 4, al aceluiaşi articol, vârstele standard de pensionare din care se face reducerea prevăzută în tabelul nr. 4 sunt cele corespunzătoare anului, respectiv lunii în care se deschide dreptul la pensie, prevăzute în anexa 3.
Corespunzător lunii aprilie 2008, era pentru bărbaţi, un stagiu complet de cotizare de 31 ani şi 8 luni şi o vârstă de 63 ani şi 4 luni.

O zi bună vă doresc!