Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se calculeaza stagiul de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se calculeaza stagiul de cotizare

Casa de Pensii a calculat varsta standard de pensionare folosind tabelul 6 anexa 4 din Legea 19/2000 pt un barbat nascut in mai 1950. A reiesit astfel ca stagiul de cotizare necesar este de 35 de ani iar datorita celor 15 ani lucrati in grupa speciala stagiul complet de cotizare in determinarea punctajului mediu anual este de 29 de ani.
Acesta sustine ca este gresit, deoarece tabelul 6 anexa 4 este valabil pt luna decembrie 2014, in cazul sau varsta standard de pensionare trebuie calculata cf anexei 3 din Legea 19/2000 valabila pt luna octombrie 2009 cand s-a depus cererea de pensionare rezultand astfel un stagiu complet de cotizare de 25 de ani.
In acest caz punctajul mediu anual ar fi mai mare calculandu-se dupa formula : nr. total de puncte/25, si nu nr. total de puncte/29, deci ar rezulta o pensie mai mare decat cea calculata de catre Casa de Pensii.
Cum este corect? Multumesc!
Presupun ca persoana pentru care intrebati a fost incadrata in conditii speciale de munca, potrivit Legii nr. 226/2006.

Domnului respectiv nu ii poate fi calculat punctajul mediu anual in functie de un stagiu de 25 de ani din doua motive:
1. In anexa 3 a Legii nr. 19/2000 nu exista, in cazul barbatilor, un stagiu complet de cotizare de 25 de ani. In octombrie 2009, stagiul complet de cotizare pentru barbati era de 32 de ani si 4 luni.
2. Daca persoana pentru care intrebati ar fi lucrat in conditii speciale de munca minim 25 de ani, ar fi fost aplicabile reducerile din anexa 3 a Legii nr. 19/2000, potrivit art. 3 din Legea nr. 226/2006. Din mesajul dvs. rezulta ca acesta a lucrat a lucrat 15 ani in conditii speciale, caz in care sunt aplicabile prevederile art. 4 din Legea nr. 226/2006:
Asiguraţii care au realizat un stagiu de cotizare mai mic decât cel prevăzut la art. 3 beneficiază de pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea proporţională a vârstelor standard de pensionare, în condiţiile realizării stagiilor totale de cotizare necesare, conform prevederilor din anexa nr. 4 "Bărbaţi. Reducerea vârstelor standard de pensionare în funcţie de stagiul de cotizare realizat în condiţii speciale de muncă" şi din anexa nr. 5 "Femei. Reducerea vârstelor standard de pensionare în funcţie de stagiul de cotizare realizat în condiţii speciale de muncă" la Legea nr. 19/2000, cu modificările şi completările ulterioare.

Adica, ca sa fiu mai clara, se foloseste anexa 4 a Legii nr. 19/2000, nu anexa 3 a aceluiasi act normativ.