Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensii

am 55 ani . anterioar 01.04.2001 = 11 ani gr.I-A -100 % DUPA 01.04.
2001 - 9 ANI COND. SPEC. 10%
DOSRESC SA MI SE considere toti anii gr.I-a cond,deioseb.este corect ?ce pasi am de urmat ? cf.L 226/2006 =MINIM 25 ANICOND. SPEC
CAND POT IASI IN ENSIE .-BARBAT
Recapitulez: ati lucrat in grupa I de munca 11 ani iar in conditii speciale 9 ani. Ce inseamna "conditii speciale 10%"? Ce semnifica procentul de 10%?

Doriti sa vi se considere toti cei 20 de ani ca lucrati in conditii speciale conform Legii nr. 226/2006. Va rog sa reveniti cu data exacta a nasterii dvs.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea a scris:

Recapitulez: ati lucrat in grupa I de munca 11 ani grupa I-A DE M-CA-100 %. iar in conditii speciale 9 ani.-100 % Ce inseamna "conditii speciale 100%"? Ce semnifica procentul de 100%?

Doriti sa vi se considere toti cei 20 de ani ca lucrati in conditii speciale conform Legii nr. 226/2006. Va rog sa reveniti cu data exacta a nasterii dvs.15.11.1955 data nasterii-doresc sa stiu cand ma pot pensiona , doresc sa mi se considere cei 20 ani cond spec.-L 226 2006- la cond deosebite -GR. I-A M-CA. ,este posibil ? multumesc

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
doruv, utilizator
Interventie moderator

@doruv

Topicul a fost deschis de vioana. Dvs. cine sunteti? Daca va imaginati ca inteleg ceva din amestecul de mai sus, va inselati. M-ati citat si ati adaugat date in interiorul citatului. Apasati butonul "raspunde" (e in josul chenarului si este albastru) si scrieti datele din nou, fara sa le amestecati cu ceea ce am scris eu.
Si precizati cine sunteti.

Gabriela Pintea
doresc sa aflu cand ma pot pensiona limita varsta, intrucat sunt nascut la 15.11.1955 , am ;lucrat 11 ani - 100 % in grupa I-A de m-ca , anterior datei de 01.04.2001, dupa aceasta data de la 01.04.2001 si pana in prezent (9 ani ) in proc. de 100 %, am desf. activ in acelasi loc de m-ca dar conditii spec. L.226 /2006. Doresc sa STIU DACA LA OPTIUNEA MEA pot cumula gr. I-a (11 ani cu cond . spec( 9 ani ). cu conditia ca si cond. spec. sa fie considerate tot grupa I-a m-ca cond. deosebite. Altfel am 20 ani in cond. spec. ceea ca ma dezavantajeaza si nu pot iesi la pensie ca restul colegilor care au lucrat in aceleasi conditii si s-au pensionat cu gr. I pana la 01.04.2001.
solicit un raspuns oficial . va multumresc.
Interventie moderator

Eu vad ca nu ne-am inteles si ne suparam. Aceeasi persoana a scris de pe doua conturi, lucru interzis de regulamentul de postare in Forum. Am scris mai sus sa precizati ce este cu conturile dvs., nu mi-ati raspuns. Imi raspundeti sau va sterg topicul.
Raspunsul pe tema pensiilor vi-l dau dupa ce precizati ce v-am cerut.

Gabriela Pintea