avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 949 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters189032

Activitate ContSters189032

Răspuns la discuția prescriere
giranti nu am avut pe acest credit ipotecar, coplatitorul care este fosta sotie este stabilita in Finlanda are ajutor social Kella . am discutat cu d-na consul din Helsinki si ma va ajuta legal ptr o eventuala recuperare a unei datorii. Pe mine ma intereseaza acest apartament, ultima rata achitata a fost la data de 13.02.2009 . data scadenta este 25 a fiecarei luni . sa inteleg ca la 25.02.2012 se poate prescrie datoria ?
Discuție prescriere
buna ziua ! detin un credit bancar ipotecar la BCR din anul 2007 impreuna cu fosta sotie. In luna iulie 2007 am contractat un credit ipotecar cu fosta sotie in valoare de 44.0000 euro . In luna martie 2009am divortat de fosta sotie ,ea fiind coplatitor la imprumutul respectiv. Rata la acest credit nu am mai platito din luna Februarie 2009 pana in prezent. Am fost preluat de o societate de recuperare din Buzau ,,suport colect,, care m-au obligat sa semnez un act aditional prin care ma obligam sa achit 500euro lunar timp de 11 luni si in a 12-a luna sa platesc diferenta ramas ptr a stinge soldul ,,creditul,,. Nu am semnat aceast act aditional ,deci nu am raspuns pozitiv cerintei lor siprin urmare nu ammai fost contactat din vara lui 2010 de respectiva societate. Am considerat ca trebuie sa predau garantia bancii,care este ipoteca de rang I asupra imobilului cumparat cu imprumutul respectiv. Acestia au invocat criza financiara in care ne zbatem in prezent ,spunand ca pretul apartamentului a scazut si nu se mai poate vinde la pretul convenabil pentru a acoperi soldul. Banca mi-a evaluat apartamentul la data contractarii la suma de 62.000 euro,si cred ca exista si o asigurare facuta de banca pentru creditul respectiv. va rog dati-mi o idee ,cum crede-ti ca se va finaliza acest caz. va multumesc si daca este nevoie pot oferi si alte detalii ptr intelegerea lui ,in vederea obtinerii unui raspuns .