avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Activitate maria_ba

Activitate maria_ba

In primul rand tin sa multumesc tuturor celor care m-au ajutat cu o parere juridica asupra problemei mele. Apreciez profesionalismul celor care s-au limitat in a-mi da sfaturi care imi sunt de un real folos.
Din ce am citit aici am inteles ca se poate gasi o procedura mai simpla ca sa imi revina mie copilul insa trebuie sa cer prin tribunal pensie alimentara.

[EDITAT - raspunde unui mesaj sters]
Va multumesc pentru raspunsuri.
Cererea incredintarii minorului va presupune din nou ancheta autoritatii tutelare? Ancheta ar trebui sa dovedeasca posibilitatile mele de intretinere (salariu, domiciliu,etc) si aici cred ca vor fi probleme.
Avand in vedere varsta copilului el ar putea fi intrebat de instanta care este optiunea lui. In cazul in care el alege sa stea cu mine mai trebuie efectuata ancheta sociala?
Asta presupune sa deschid actiune in instanta si sa cer pensie alimentara tatalui..Il pot lua fara aceasta hotarare judecatoreasca? Nu vreau sa risc sa ma acuze ca am furat copilul de la el mai tarziu
Buna ziua,
Am o situatie speciala si as vrea sa stiu care imi sunt alternativele.

Copilul minor a fost incredintat tatalui prin hotarare judecatoreasca. Locuieste impreuna cu el in strainatate de 2 ani dar in prezent se pare ca nu se mai inteleg iar pe el nu-l mai intereseaza soarta lui si vrea sa il trimita in tara la mine sau la rudele mele. Copilul e la scoala acolo inainte de intrarea la liceu iar situatia mea in acest moment nu imi da posibilitatea sa-l pot intretine in afara de pensia alimentara pe care i-o platesc, pe cand el are aceasta posibilitati mult mai bune in a o intretine. As vrea de asemeni sa evit iar o stramutare de tara inclusiv ce tine de scoala, examene ptr recunoasterea anilor studiati acolo. Mi-as dori sa il iau in intretinere dar in acest moment cel mai bine pentru el e sa ramana cu tatal si sunt gata sa fac acest compromis.Dar el nu vrea sa accepte nici o discutie pe tema asta si vrea sa mi-o trimita.
Ma intereseaza care sunt metodele legale care pot obliga tatal sa tina copilul la el macar pana la terminarea scolii.
Multumesc!