avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate luciane

Activitate luciane

Acum o luna jumatate(aprox 17 ian.2011) un s-a produs un accident fara victime, doar avarii.S-a mers la politie iar agentul de servici a intocmit procesul verbal de constatare din care a reiesit ca celalalt sofer este vinovat: neacordare de prioritate.
I s-a retinut permisul + puncte penalizare+amenda.La obiectiuni soferul a declarat ca se considera nevinovat din "xyz" motive.Mentionez ca are masina cu numar de Spania.Treaba-i buna pana aici.el se considera nevinovat cheiar daca politia zice si scrie altceva.Conform legii din cate stiu are la dispozitie 15 zile sa faca contestatie la Judecatorie ceea ce nu a facut.
In acest timp m-am adresat B.A.A.R.(BIROUL ASIGURÃTORILOR DE AUTOVEHICULE DIN ROMÂNIA); s-a gasit firma de asigurari din Spania.
Cei de la B.A.A.R.au verificat si ei daca vinovatul a facut contestatie la procesul verbal eliberat de Politie si in paralel cu asta i-au cerut un punct de vedere-parerea lui referitoare la accident (probabil scris) .
INTREBARI:
1.Ce relevanta are punctul lui de vedere atit timp cat procesul verbal intocmit de politie il declara vinovat de producerea accidentului iar in termen de 15 zile nu a facut sesizare la Judecatorie pentru anularea procesului verbal.
DIN ASTA REIESE CA E VINOVAT.
2.Bun si daca BAAR primeste o sesizare de la respectivul in care declara ca e nevinovat , cu ce se pot schimba datele problemei?!?!!?!
3.Daca a mai avut cineva aceeasi problema, as vrea sa stiu cum s-a finalizat si in cat timp.
4.Care ar fi pasul urmator din parte celor de la BAAR referitor la masina mea??
Adica ce se intimpla vine corespondentul din Romania si evaluaeza paguba si da aviz de reparatie .......intreb si eu.!!
Merci de raspunsuri!!
S-a produs o tamponare intre un coleg si un cetatean .Prin procesul verbal de constatare emis de politie cetateanul a ramas fara permis timp de o luna deci politia a constatat ca cetateanul este vinovat de producerea accidentului. Respectivul cetatean refuza sa-i dea colegului asigurarea RCA, motivand ca este nevinovat si agentul de politie constatator nu stie "legea".
Cum e posibil ca un "vinovat" sa nu-ti dea asigurarea RCA cand politia confirma vinovatia.
Ce este de facut in acest caz!! fara a se ajunge la judecata.