avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters189283

Activitate ContSters189283

Răspuns la discuția Chitanta persoana fizica
Va multumesc foarte mult.
Acum am inteles perfect.
Răspuns la discuția Chitanta persoana fizica
Buna ziua,

imi cer scuze dar nu am inteles.
Deci eu , persoana juridica. emit azi o factura si clientul persoana fizica o plateste peste 3 zile cash. Eu pot sa ii fac chitanta de mana sau sunt obligat sa incasez prin banca?( din cauza casei de marcat electronice). Bon fiscal nu pot sa dau dupa 3 zile de la emitere.
Buna ziua,
as dori sa stiu,
daca o persoana juridica, ce detine casa de marcat electronica are voie sa emita chitanta pe persoana fizica atunci cand aceasta plateste ulterior datei de facturare.
Persoana fizica ,in acest caz este obligat sa plateasca doar prin banca.?Pentru ca din cate stiu uletrior nu se poate da bon fiscal.
Este important daca domeniul de activitate al persoanei juridice este cu ridicata sau cu amanuntul?
Care este cea mai corecta modalitate de incasare a facturii si daca se poate sa imi dat si o ordonanta de guvern.
Va multumesc
Discuție somaj
am fost data afara pentru ca sefului meu nu ii mai convine colaborarea noastra.Pentru ca nu am gasit nici un alt loc de munca am decis sa intru in somaj.Am mari sanse ca acestia sa nu fie de acord si sa imi desfaca contractul de munca disciplinar.Nu am semnat nici o demisie sau preaviz inca.Ce sa fac ? Ce pot sa imi faca ei in acest caz?Ce sa fac ca sa castig?