avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 452 soluții astăzi
Forum Activitate iulia9

Activitate iulia9

Răspuns la discuția imprumut bani cu garantie imobil
Nu stie nimeni sa-mi raspunda?Va rog frumos sa ma ajutati!
Răspuns la discuția imprumut bani cu garantie imobil
Am imprumutat si eu 1000 de euro unei "prietene" cu contract de imprumut facut la notar cu garantie asupra tuturor bunurilor mobile si imobile si acum nu are de unde sa-i dea inapoi.A trecut deja termenul de restituire cu 2 luni,m-a rugat sa o mai pasuiesc dar tot nu are de unde !Mentionez si ca apartamentul unde sta nu este doar pe numele ei ci si a inca 2 frati!Ce e de facut?Am inteles ca trebuie sa fac o notificare!Am si un model,as putea sa o fac si singura!Intrebare :unde trebuie sa o duc?Ma pot descurca in acest caz fara un avocat?
In primul rand vreau sa va salut pe toti,si sa va felicit pentru ceea ce faceti pe acest site!Am si eu niste probleme si vreau sa va cer si eu parerea!S a va spun si eu povestea mea!

Mama mea S.M.C a infiintat in iunie 2008 o societate comerciala.Ea asociat unic.L-a angajat ca administrator pe un anume G.V.O.,caruia i-a inmanat conducerea firmei pentru ca ea era cam bolnava si umbla prin spitale.Fiindca era administratorul firmei clar ca avea acces si la contul firmei.Acesta a sustras din cont o suma de bani astfel incat in dec 2008 vazand cum stau lucrurile,schimba actul constitutiv in care el era el administrator si se pune pe ea administratoare.Pe el il angajeaza cu carte de munca ca director si i retrage dreptul de a mai scoate din banca.Bun!Asta v-am spus-o doar sa stiti care este legatura dintre ei!Adevarul este ca mamei i placea de el,el profita de acest fapt si i toca o gramada de bani!El fusese casatorit dar inca mai locuia cu fosta nevasta,nu a stat impreuna cu mama niciodata (poate sa zicem 1 noapte,doua).Asa ....sa mergem mai departe!
In iunie 2008 mama isi cumpara o masina Jeep,cu banii jos,37000 si ceva de euro!!Factura pe numele ei,ordin de plata cu care a scos banii din banca pe numele ei,protocol de predare-primire pe numele ei,Autorizatie de circulatie provizorie pe numele ei.La sfarsitul lunii mama il trimite sa inmatriculeze masina pe numele ei(ceea ce clar nu se poate fara procura) ,insa domnul mai smecher putin se prezinta la sectia de inmatriculari si prezinta factura pe numele mamei,si restul actelor pe numele lui (taxa de inmatriculare,taxa auto,buletin,fisa de inmatriculare,cerere tip).Foarte interesant este faptul ca toate aceste acte au fost depuse in data de 18,data la care dosarul a si fost luat in evidenta,iar RCA-ul a fost eliberat in data de 19.Pe langa faptul ca nu aveau cum sa faca o inmatriculare cu actele mamei,au facut-o si fara Rca.(si acesta facut pe o luna iar eu dupa cate stiu la prima inmatriculare se face de minim 6 luni!)Mama nefiind conducatoare auto,iar acesta i-a spus ca a rezolvat cu inmatricularea si avand incredere in el,nu i-a cerut actele sa vada.Dupa zece luni de cand acesta si-a inmatriculat masina pe numele lui(deci in 2009),intr-o zi dispare masina cu totul.I-a tot zis sa aduca masina,s-o aduca insa cu cine sa vorbesti....si de unde sa ti-o aduca!Domnul GVO o vanduse contra sumei de 11000 de euro!Stupoare!Cand mers la politie sa anunte disparitia masinii sa ramana cu gura cascata.....masina inmatriculata pe numele lui!A facut o plangere la politie prin care a relatat ceea ce se intamplase,si apoi suparata fiind din cale afara,si impreuna cu boala de care suferea ,a cazut la pat si s-a stins in cateva zile.De aici incepe si lupta si problemele mele!Am continuat cu plangerea pe care mama o incepuse ,mi-am luat si avocat si l-am dat in judecata pe domnul GVO (dosar penal)pentru savarsirea infractiunii de fals in inscrisuri ,fals in declaratii,inselaciune si abuz de incredere.De asemenea am cerut sa fie identificat si functionarul public de la sectia de inmatriculari care facuse inmatricularea si m-am plans impotriva lui pentru abuz in serviciu contra intereselor unor persoane si neglijenta in servici,si sa mi se restituie masina sau contravaloarea acesteia.Din sept 2009 si pana in feb 2011 nu am primit nimik(o comunicare ca s-a deschis cazul,o citatie ,o declaratie,nimik)de cate ori mergea avocatul sa vada ce mai e cu cazul de la politie ii spunea ca acum a fost inaintat cazul spre parchet,de la parchet i spuneau ca l-a trimis inapoi la politie pt ca i lipsea ceva,si erau plimbati tot de la unul la altul.La inceput de februarie imi vine acasa ordonanta prin care amandoi sunt scosi de sub urmarire penala,iar functionarului de la politie i se da o amenda de 500 de ron plus chlet judiciare de 100 ron.Cu drept de plangere in termen de 20 de zile de la comunicare.Acum spuneti-mi voi care este parerea voastra despre acsest caz ,daca se merita sau nu sa mai fac recurs,si care ar mai putea fi etapele urmatoare!Daca este necesar pot sa scanez chiar si documentele sa vi le arat!