avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2007 soluții astăzi
Forum Activitate Dennis74

Activitate Dennis74

Buna ziua, am o nelamurire referitor la adeverintele cu sporul de noapte pentru dosarul de pensie al unei angajate. Este angajata in sistemul sanitar din anul 1974 si a efectuat 3 schimburi ( luna de luna , cu exceptia lunilor in care a fost in concediu de odihna ). In adeverinta pe care am eliberat-o am trecut sumele de care a beneficiat pt. munca de noapte , deoarece la acel moment sporul de noapte nu se acorda sub forma de procent ci era calculat tariful pentru o noapte care se inmultea cu nr. de nopti efectuate( deci nu pot respecta HG 687/2006). Din 1974 pana in 1995 cand a inceput sa se plateasca spor de tura , nu s-a retinut contibutie pt. pensie de la asigurat ci numai de la angajator. S-a retinut in schimb Pensie Suplimentara 2 % , 3 % , 5 %.
Intrebarea mea este daca in situatia de fata este corect cum am eliberat adeverinta cu sporul de noapte( ca am trecut sume si nu procent ) ? Are vre-o legatura cu faptul ca din nopti nu s-au retinut contributii pentru pensie ?Trebuie eliberata o adeverinta separata in care sa mentionez ca d-nei i s-a retinut Pensie Suplimentara ?
Am fost sunata de o doamna de la casa de pensii care mi-a solicitat sa trec % si nu sume desi nu cred ca este corect deoarece doamna nu a efectuat numai nopti !
Va multumesc , Antonela Lazar


Inca nu sunt lamurita ! D-na in cauza avea un salar tarifar de incadrare de 1785 lei . Tariful / noapte ( nu pe ora ) era de 11,15 lei iar pentru cele 7 nopti efectuate a primit suma de 78 lei. Total salar brut este 1785+78=1863. De asemenea tot pe statul de plata este o rubrica " Contributie de 2% " ( care nu stiu ce reprezinta ) =36 lei . Mai este impozitul de 235 lei si avans de 700.
Deci eu in adeverinta am trecut suma de la nopti .... si mi se cere procent ( ceea ce nu cred ca este corect deoarece doamna in cauza nu a lucrat numai in tura de noapte ci in toate cele 3 ture conform graficului de lucru ) .
Multumesc,
Buna ziua, am o nelamurire referitor la adeverintele cu sporul de noapte pentru dosarul de pensie al unei angajate. Este angajata in sistemul sanitar din anul 1974 si a efectuat 3 schimburi ( luna de luna , cu exceptia lunilor in care a fost in concediu de odihna ). In adeverinta pe care am eliberat-o am trecut sumele de care a beneficiat pt. munca de noapte , deoarece la acel moment sporul de noapte nu se acorda sub forma de procent ci era calculat tariful pentru o noapte care se inmultea cu nr. de nopti efectuate( deci nu pot respecta HG 687/2006). Din 1974 pana in 1995 cand a inceput sa se plateasca spor de tura , nu s-a retinut contibutie pt. pensie de la asigurat ci numai de la angajator. S-a retinut in schimb Pensie Suplimentara 2 % , 3 % , 5 %.
Intrebarea mea este daca in situatia de fata este corect cum am eliberat adeverinta cu sporul de noapte( ca am trecut sume si nu procent ) ? Are vre-o legatura cu faptul ca din nopti nu s-au retinut contributii pentru pensie ?Trebuie eliberata o adeverinta separata in care sa mentionez ca d-nei i s-a retinut Pensie Suplimentara ?
Am fost sunata de o doamna de la casa de pensii care mi-a solicitat sa trec % si nu sume :( desi nu cred ca este corect deoarece doamna nu a efectuat numai nopti !
Va multumesc , Antonela Lazar