avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 858 soluții astăzi
Forum Activitate OchirosiMaria

Activitate OchirosiMaria

Buna Seara.

Am si eu un caz in care am nevoie de niste sfaturi si niste raspunsuri corecte si precise.

Este vorba despre fiica mea care de vreo 2 ani de zile se cearta cu sotul ei si a ajuns la concluzia ca nu mai poate locuii cu el si a inaintat actele de divort pe data de 18 ian 2011. Cand s-a dus impreuna cu avocata ei sa depuna actele de divort li s-a spus ca prima infatisare va avea loc pe 23 ianuarie 2012. Cum este posibil ca un proces de divort pentru prima infatisare sa dureze 1 an de zile??? Chiar nu se poate face nimic ca prima infatisare sa aiba loc mai devreme??? Avocata fiicei mele a spus ca nu exista nici o metoda prin care sa reduca termenul pentru prima infatisare, eu insa nu pot sa cred asa ceva, am avut cunostinte care au divortat in aproximativ 5 luni de zile, deci posibil este. Doar ca avocata asta pe care o are, nu imi insipira incredere, eu cred ca nu isi da interesul. Tin sa precizez ca in declaratia de divort a fost specificat motivul de divort ca fiind divort din culpa ambiilor soti, si de comun accord. Vreau sa specific si ca respectivi au si un copil impreuna de 8 ani si un apartament pe numele lor. Intradevar procesul poate dura, este vorba de partaj, si este vorba si de tutela copilului, dar ei au ajuns la acord comun asupra copilui ca fiica mea sa se ingrijeasca de el. Iar la partaj sa se inteleaga la fel. Va rog frumos spuneti-mi de ce a ajuns ca prima infatisare sa dureze asa mult si/sau ce se poate face in cazul acesta, ca sa aiba loc mai devreme. Va multumesc.