avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate devilrebecca

Activitate devilrebecca

Va multumesc!
Eu am depus o declaratie, ca bunicul meu a decedat si ca nu mai este nevoie de acel abonament de telefon. Am fost chiar cu originalul certificatului si si-au facut ei o copie.
Nu stiu acum sigur ce scrie in contract in caz de deces, nu il am la mine.
Dar in mod normal pe moment, eu personal nu ar trebui sa le platesc nimic si sa ii ignor? Dupa pararea mea este batjocura ce fac cu noi acum.
Sotia bunicului mai este in viata, dar m-am ocupat eu de acte, pentru ca este foarte batrana. Ar putea sa ii faca ei ceva greutati? Multumesc inca odata!
Buna ziua,

as avea nevoie de un pic de ajutor. Bunicul meu a avut un abonament la o firma de telefonie ( telefon fix). Acum cateva luni din pacate a decedat. Avand in vedere ca nu mai am nevoie de acel abonament, am predat o copie xerox a certificatului de deces la firma de telefonie si o cerere de reziliere a contractului. Pe langa acestea le-am dat si toata aparatura inapoi care era in custodie.
Mai intai o functionara spunea ca trebuie platite vreo 400 Euro taxa pt ca contractul expira abia peste vreo 1 1/2 de zile. Alta functionara a spus ca este ok, ca trebuie platite facturile restante ( cam 50 Euro maxim) si cu aceasta este rezolvata treaba.
Acum am primit un plic in posta, unde firma imi cere factura restanta, plus o taxa pentru firma de recuperatori plus inca 180 Euro taxa pt ca am renuntat mai devreme la contract.

Acum imi pun intrebarea cat de legal este ce face aceasta firma? Avand in vedere ca exista legi, etc in Romania, mie nu imi vine sa cred, ca in cazul unui deces trebuie sa platesc asemenea penalitati pt acel contract. Este complet in ordine sa platesc acele datorii ramase, dar asa taxe in plus? Atunci puteam ori sa nu le spun nimic, sau sa nu le dau copie dupa certificat de deces, etc, daca tot sunt pusa in situatia ca trebuie sa platesc asa taxe.

Imi puteti spune cum ma pot apara? Multumesc!
Buna ziua,

as avea si eu nevoie de un pic de ajutor pentru ca nu stiu cum sa procedez in continuare.
Am doua probleme:
1. Bunica mea are o casa nationalizata la Bucuresti. Casa apartinea matusii ei, si bunica mai avea inca 2 frati. Dintre ei ea este singura care mai este in viata ( are deja aproape 90 de ani). Dintre cei doi frati, unul are o fiica. Din cate am inteles singura care a ramas cu dreptul la aceasta casa nationalizata este bunica mea. Ea a incercat prin puterile ei, si cu mai multi avocati sa rezolve problema si sa primeasca inapoi casa sau despagubire. A depus un dosar la Bucuresti ( Legea 10) acum multi ani de zile. Problema este ca nici avocatii acestia care s-au "ocupat" , nici primaria etc nu au miscat un deget. Dosarul sta in continuare acolo si nimeni nu o baga in seama, sau cel putin noi nu am stiut ca se misca ceva. Ultima oara cand am fost in audienta la Bucuresti, trebuia sa fie o audienta cu primarul, am fost trimisi numai la o functionara care a spus ca este incomplet dosarul pt ca este ilizibila poza de pe buletinul bunicii... deci da...
In orice caz, mai ales din cauza varstei inaintate a bunicii mele, as dori sa ma asigur, adica sa nu pierd drepturile in caz ca decedeaza. Pe langa aceasta imi este teama ca avocatii care s-au "ocupat" de cazul ei sa nu o fi fraierito in cel mai bun sens al cuvantului si sa ia drepturile ei.
Este posibil sa facem un act la notar, etc in care bunica sa imi cedeze mie toate drepturile care le are asupra casei acestea nationalizate in caz ca decedeaza? S-ar putea eventual combina un astefel act cu o imputernicire ca sa ma pot ocupa eu in conituare de recuperarea casei? Eu as dori sa rezolv acesta problema cat de repede, pt ca bunica mea sa se poata "bucura" si ea in ultimii ani de viata de casa ei care i-a fost luata cand era tanara. Pentru acest lucru sunt si in cautare de un avocat bun care s-ar putea ocupa!

In al doilea rand: Amandoi bunicii mei mai au o casa in provincie unde am crescut si am locuit si eu impreuna cu ei. De ceva timp observ ca unii dintre vecini au pus ochii pe casa aceea. Sunt tare interesati de starea de sanatate a bunicilor si cam stau la panda ca sa vada daca mai traiesc. In caz ca i-au amagit sa semneze vreo hartie sau ceva. Exista vreun mod in care sa ma asigur ca nu ajungem in strada? Eventual sa imi doneze mie casa? Intreb pt ca cunosc un caz in care o batrana a fost data afara din propria casa pt ca s-au facut niste "acte" in mod abuziv.
Tin sa mentionez ca este vorba de 2 oameni batrani de aproape 90 de ani, care nu mai gandesc si pe care ii poate fraieri oricine, spus direct. Avand in vedere ca eu trebuie sa si lucrez, nu pot sa stau toata ziua acasa sa controlez ce se intampla. Asa poate oricine sa le spuna ca trebuie sa semneze de exemplu chitanta pt taxa de salubritate si ei o fac. Am patit ca au dat sute de mii de lei la tigani pt ca au crezut ca sunt taxe.

Va multumesc!