avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate inspectorulx

Activitate inspectorulx

Răspuns la discuția Eliberare din functie - mascare?
acum m-am intors de la ITM. din ce am aflat acolo, angajatorul poate face cam ce vrea...dupa aceea, daca tu consideri ca nu ai fost indreptatit, te adresezi pe cale legala sa ti se faca dreptate...

mi s-a comunicat ca angajatorul imi poate propune (asa cum a facut) variantele de mai sus. daca nu le acceptam, vom fi concediati cu un salar compensatoriu. ulterior, putem sa ne adresam instantei, daca acest lucru nu ni se pare in regula.

legat de discriminare, suntem total de acord. tot la itm am primit cateva observatii:
- sa cerem angajatorului criteriile de evaluare si procedura de evaluare a activitatii profesionale (conf. legii 53/2003 CM art. 17)
- sa analizam situatia astfel incat sa fim acoperiti pentru perioada urmatoare
- sa urmarim activitatea de angajare pe acelasi post a angajatorului (nu stiu cum putem face noi asta...) si sa il actionam in instanta in cazul in care a angajat alt programator in locul nostru.

legat de adresa catre CNDC, este o idee grozava, poate o vom pune in aplicare, asta dupa ce vom obtine in scris detalii de procedura de selectie.

daca mai aveti si alte sugestii, va rog sa le impartasiti.


va multumesc.
Răspuns la discuția Eliberare din functie - mascare?
da, mai sunt angajati (zeci-sute poate), majoritatea angajati pe postul de programator, la fel ca si noi, cei in situatia de fata.
la discutia in care ni s-a propus "alternativa", au spus ca nu au ce sa ne reproseze iar decizia a fost luata de sefii ierarhici pe diferite considerente....
oare e corect ceea ce fac?
Buna ziua,

Firma la care sunt angajat de peste 6 ani, doreste sa concedieze 3 angajati, printre care si pe mine. Nu sunt motive legate de munca depusa, ci de lipsa proiectelor.

Situatia e in felul urmator:
- suntem angajati pe postul de programator pe perioada nedeterminata
- ni s-a propus o incheiere amiabila (cu acordul partilor) a contractului de munca si angajarea pe o alta firma, in aceleasi conditii, pentru urmatoarele 5 luni de zile (perioada determinata), timp in care, daca lucrurile isi revin, sa ne preia in vechea firma (doar daca... altfel au scapat de noi)
- alternativa ar fi: o incheierea cu acordul partilor a contractului de munca si in cazul acesta ni se ofera 3 salarii compensatorii sau concedierea cu oferirea unui singur salar compensatoriu.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

Nu este cumva aceasta o intentie mascata de a scapa de noi?
Sunt sanse sa putem combate aceasta concediere, indiferent care din cele de mai sus ar fi aplicata?
Este legal ceea ce fac ei?

Va multumesc anticipat.
Mai este cineva in masura sa confirme ca UPFR chiar are baza legala pentru a incasa anumite sume de bani?

Multumesc.
Unde as putea sa vad draftul despre care vorbiti? (Actualmente exista un draft de directiva ptr gestiunea obligatorie emis de Comisie care este inca in discutii. )

Ce scrie mai departe, ma ajuta in vreun fel? Adica UPFR ma sprijina in vreun fel daca le platesc taxa? (Autorii si editorii au dreptul de a încasa o remuneratie compensatorie pentru copia privata, deci pentru acele reproduceri ale operei pentru care acestia nu-si exprima consimtamântul, dar care sunt permise de legiuitor în conditiile si în limitele prevazute de art.34 din Legea nr.8/1996)

Multumesc
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns. Pare ok ce spuneti dumneavoastra, insa cu un lucru tind sa nu fiu de acord: UPFR a aflat de noi de la autoritatile vamale. Facand achizitii intracomunitare, nu avem nici o legatura cu autoritatile vamale sau ma insel? Suntem inscrisi in ROI si declaram lunar achizitiile. Nu suntem importatori, nu?

Legat de banii pe care trebuie sa ii platesc, se declara pe propria raspundere numarul de produse achizitionate si se plateste pe baza listei cu impozitele pe care ne-o pun ei la dispozitie. Cel putin asa spune UPFR-ul, daca are dreptate sau nu, sper sa aflu!

Multumesc.
Buna,

Zilele trecute am primit un mail fara continut, doar cu semnatura corespondentului si cu un atasament, numit "Instiintare NUME FIRMA.docx". Mailul a fost trimis de catre responsabilul cu copia privata din cadrul UPFR (Uniunea Producatorilor de Fonograme din Romania). Continutul instiintari respective se rezuma la faptul ca eu, ca si entitate juridica, in calitate de achizitor intracomunitar de camere video fara memorie interna, ar trebui sa le platesc retroactiv #-o, incepand cu 2005, o taxa pentru fiecare camera introdusa in Romania.:O

In mare, cea mai importanta parte din instiintare este: companiei NUME FIRMA SRL ii revine obligatia achitarii catre UPFR a remuneratiei compensatorii pentru toate aparatele si suporturile fabricate sau introduse pe teritoriul Romaniei, incepand cu luna iunie 2005 pana in prezent, si care se regasesc in listele publicate în Decizia ORDA nr. 107/2005 si Decizia ORDA nr.61/2009.

Intrebarea mea este: Este acest organism legal, are dreptul sa ma ia la rost si sa imi ceara bani? Mai ales ca achizitiile au fost facute din UE si importatorul regional mi-a spus ca nu ar mai trebui platite taxe suplimentare in tara noastra.

Mai mult, ar trebui sa ma si inscriu in organizatia lor: " Inregistrarea societatii se va face pe baza Fisei platitor copie private completate cu datele actualizate, formular pe care-l puteti cere direct de la UPFR sau il puteti gasi pe site-ul nostru: www.upfr.ro"

Am tot intrebat si unii zic ca e, altii ca nu e... Nu mai stiu ce sa cred :sorry:

Cunoaste cineva mai detaliat aceasta problema si poate sa imi raspunda cu certitudine daca trebuie sau nu sa platesc ceva acestei organizatii UPFR? Sau daca risc ceva in cazul in care nu iau in considerare ce imi comunica?

Multumesc!
Răspuns la discuția Discount
puteti sa detaliati, va rog? sunt novice si incerc sa inteleg cat mai bine procesul

multumesc deocoamdata
Răspuns la discuția Discount
...si fara sa modifi notele de receptie
Discuție Discount
Buna ziua,

Operez un magazin care are ca obiect de activitate comertul IT cu amanuntul. In momentul in care se fac receptiile produselor, acestea sunt inregistrate cu tot cu pretul de vanzare. Ma intereseaza sa stiu cum as putea sa vand la un pret mai mic, cu discount, astfel incat sa nu ies din cadrul legal.

Va multumesc.