avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate AdaMoldovan

Activitate AdaMoldovan

Răspuns la discuția Norma de venit IT eliminata
Buna,
Declaratiile se depun si impozitul se plateste la administratiile financiare din raza domiciliului (adresa de buletin), indiferent de sediul social declarat al PFA-ului. Valoarea normei de venit corespunde localitatii unde este inregistrat PFA-ul.
Eu de ex sunt autorizata in Prahova, domiciliu in Cluj-Napoca si am platit impozit la Finante Cluj, pe norma din Prahova.
Acum problema e eliminarea normei de venit pt caen 6201. Asta inseamna ca oriunde aveti domiciliu, daca sediul PFA-ului este intr-un judet in care nu mai exista norma de venit, veti fi trecuti in sistem real.
Eu cred ca exista 2 solutii :
1. Schimbare sediu social -- problema e la finante, daca se poate depune o noua declaratie in care se poate opta pt norma de venit. ( automat suntem in sistem real). Cei de la finante Cluj mi-au spus ca nu vor fi probleme si nu voi fi obligata sa raman in sistem real pentru ca schimbarea de sediu presupune un nou Certificat de inregistrare ceea ce creeaza posibilitatea depunerii unei noi declaratii si optarea pt norma de venit
2. Radiere PFA si inregistrare noua in alt judet. Marea problema este ca cica vine controlul de la ANAF in momentul in care anunti radierea la finante. Suspectez ca controlul poate decide orice, inclusiv ca activitatea este dependenta.


Cam asta am aflat eu.

Cele bune!