avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate ghileaovidiu

Activitate ghileaovidiu

Răspuns la discuția Ce si Cum in aceasta situatie?
multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția Ce si Cum in aceasta situatie?
....si da , stiu ca e lung cea ce am scris acolo.
Buna ziua,
Doresc un sfat din partea membrilor al acestui forum, mai exact cum sa procedez in urmatoarea situatie?
Detin o societate care a fost infiintata la sfarsitul anului 2008, care pana in ziua de azi nu a avut nici o activitate, nici un angajat si nimic in patrimoniu, insa acum are o datorie la bugetul de stat de 3400 ron datorita impozitului forfetar.
In momentul de fata nici eu ca si administrator (asociat unic) si nici societatea nu are de unde plati aceasta datorie la bugetul de stat avand venituri ZERO.
Ideea este ca in aceasta vara as dori sa incep activitatea (fiind un domeniu sezonier doar atunci e posibil) si cu siguranta in acel moment as putea achita aceasta datorie, problema este ca pana in vara penalitatile curg iar datoria creste.

Doresc sa stiu urmatoarele lucruri:

1 .In cazul in care cer insolventa pentru aceasta societate mai exista posibilitatea sa mai deschid vreodata o alta firma, ori e ca in sistemul bancar, te pun pe acel "blacklist" si o perioada determinata nu mai poti deschide vreo firma . (precizez din nou, nu am dat "teapa" vreunui partener si nu vreau sa fug de datorie, insa un inteligent pe nume Pogea a inventat un nou bir, care acum incurca rau lucrurile).
2. In cazul in care cer insolventa cu dorinta de reorganizare a societatii, cum ma afecteaza acest lucru pe mine? Stiu ca nu se mai adauga dobanda la actuala datorie, insa doresc sa stiu cum apar eu ca societate in fata partenerilor, in cazul in care doresc sa verifice societatea pe site-urile specializate.(ANAF, Reg. Comet. etc) Poate spun o prostie acum insa daca apare societate in insolventa etc, nu cred o sa fiu privit ca partener de incredere, si atunci n`am rezolvat nimic, in ciuda intentiilor mele de buna credinta, ei se vor feri de aceasta societate.
3. Exista posibilitatea sa deschid o noua firma in timp ce sunt asociat unic si administrator la aceasta societate? Ori sa deschid o noua firma , in timp ce solicit insolventa pentru aceasta societate?
Doresc sa precizez ca nu doresc sa dau "teapa" statului , desi ar merita, ci avand o societate fara nici o datorie, ma gandesc ca are o credibilitate mai mare fata de una langa care apare cuvantul insolventa. Astfel desfasurand activitatea pe noua firma voi reusi sa platesc integral datoria catre cea pe care o detin acum.

Cum este mai bine?
-Insolventa
-Restructurare prin insolventa
-Societate noua

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția lichidare/radiere din oficiu
e ok , insa acum un raspuns la modul serios daca se poate
Buna ziua, as dori sa stiu ce se intampla cu un SRL, prezentandu-va situatia mea.
In anul 2008 - octombrie am infiintat o societate (SRL) ca si asociat unic. Fiind student am beneficiat si de o reducere masiva (in cazul in care asta conteaza). Aceasta societate nu a avut activitate niciodata , nu s-a eliberat nici o factura si nici nu s-a incasat cu vreo chitanta, insa in anul 2009 in luna mai daca nu ma insel s-a introdus impozitul forfetar. Acest impozit este neplatit pana in ziua de azi , acumuland o suma totala datorata bugetului de stat de 3400 lei.
Verificand situatia societatii pe site-ul Ministerului de Finante si pe site-ul Registrul comertului, aceasta figureaza in felul urmator:
- ONRC: functiune; bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2009
-ANAF: s-a inceput procedura de executare silita
Eu ca si administrator al societatii sunt student(am 25 ani) nu am nici un venit, nici macar carte de munca. De-a lungul timpului am auzit ca,daca timp de 3 ani societatea nu are activitate aceasta va fi radiata din oficiu, iar aici intervine si intrebarea mea, cum pot sa beneficiez de lichidare din oficiu ori ce procedura trebuie sa urmez ca sa "inchid" firma. Sunt constient de faptul ca era mult mai usor sa suspend activitatea societatii inaintea intrarii in vigoare a impozitului forfetar insa fapta e consumata, nu mai este cale de intoarcere.
Fiind un SRL , o societate cu raspundere limitata, exista posibilitatea ca suma catre bugetul de stat sa fie ceruta din partea administratorului? Atata vreme cat, nu am avut datorii catre nimeni, nu am avut plati neonorata catre nimeni, si nu era nici acest impozit de platit catre stat daca nu l-ar fi inventat ei.
Pe scurt: totul este pe zero, fara activitate insa fara sa solicit suspendarea activitatii la registrul comertului.
Doresc sa mai adaug , ca societatea nu are nimic in patrimoniu, iar sediul social este trecut apartamentul parintilor (aici avand domiciuliul si eu)
Ce mi se va intampla? Va multumesc anticipat