avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate mirelanicola.72

Activitate mirelanicola.72

Buna ziua!
va rog sa-mi spuneti daca aceste sume pot sa le deduc din contributia pentru concedii si idemnizatii aferente lunilor urmatoare si care este baza legala.
Spre ex. am un certificat medical cod 08 platibil din FNUASS pt. suma de 615 lei. In luna curenta pe declaratia 112, deduc 90 lei.
In lunile urmatoare pot deduce diferenta?

Va multumesc si astept cu interes raspunsul d-stra!
Buna ziua!
avem un angajat care a devenit tata in luna aprilie anul current si care abia acum solicita plata celor 5 zile lucratoare acordate prin ROI la nasterea copilului.
Pot plati retroactiv aceste 5 zile????
Va rog daca e posibil sa-mi mentionati si baza legala. Multumiri anticipate!!!
Va multumesc fff mult si va doresc o zi frumoasa!
Va multumesc pentru raspunsul anterior si revin cu inca o intrebare: in cazul revenirii salariatei din CCC de 2 ani, aceasta instiinteaza angajatorul de o noua sarcina. De ce perioada de stagiu de cotizare e nevoie pentru ca salariata sa poata beneficia din nou de idemnizatia de crestere a copilului?
Buna ziua!
va rog sa ma "luminati" si pe mine cu privire la urmatoarea situatie: salariata a carei copil s-a nascut la 11.11.2011, va reveni in unitate dupa un CIC de 2 ani la data de 11.11.2013.
Intrebare: poate angajatorul sa-i desfaca CIM sau nu avand in vedere interdictia prevazuta in OUG 111/2010?
E posibila incetarea raporturilor de munca cu acordul partilor incepand cu 12.11.2013?
Va multumesc si astept cu interes raspunsul d-stra!
buna ziua!
va rog sa-mi spuneti daca se aplica cota de tva modificata (9%) si la covrigii ambalati........Va multumesc!
Răspuns la discuția Autofactura
Y este contribuabil persoana impozabila din Romania.
Discuție Autofactura
va rog sa ma ajutati in lamurirea urmatoarei situatii:
sc x srl returneaza catre sc y srl o cantitate de marfuri. Acestea au fost initial achizitionate si achitate de x lui y, deci acum sunt proprietatea lui x.
Returul s-a efectuat fizic in 10.06 si nici pana acum y nu a intocmit facture de retur.
Intrebare: cine trebuie sa autofactureze in acest caz, x sau y?
Va multumesc!
Răspuns la discuția CIM suspendat
Va multumesc frumos!!!
Discuție CIM suspendat
daca salariatul nu se incadreaza pentru idemnizatia CCC si CIM-ul a fost deja suspendat in revisal cum se poate proceda pentru incetarea acestei suspendari si ce acte sunt necesare la dosarul angajatului pentru a putea opera in revisal?
Va multumesc!