avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate alinmaka

Activitate alinmaka

Răspuns la discuția Angajator abuziv
Buna ziua,

In primul rand vreau sa va multumesc tuturor pentru raspunsurile dvoastra.

Nu am mentionat ca aceste cunostinte,experiente nu se vor impartaiste unor colegi noi fara experienta,ci altor colegi care beneficieaza de alta salarizare,beneficii si bineinteles sunt pe un post mai avansat.
Nu ar fii o problema sa ajuti un coleg pentru a ajuta la dezvoltarea companiei.Dar va intreb eu,in momentul in care seful tau direct iti spune deschis,in fata ca "am eu grija de tine"...cum poti sa iti dai toate secretele pe fata si sa ramai la voia intamplarii.

Mai am o intrebare,daca doresc sa primesc o copie dupa fisa postului,angajatorul are obligatia sa mi-o inmaneze(copia)?colegul despre care va tot vorbesc a primit un raspuns sec "nu pot sa iti dau copia".

Va multumesc,
Cu stima,
Răspuns la discuția Angajator abuziv
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspunsurile dvoastra.

O alta problema la care as aprecia un raspuns:

Angajatul are obligatia de a impartasi cunostintele dobandinte in urma muncii prestate,a experientei pe un anumit post?Nu vorbim de scolarizari sau instruiri,ci doar la simtul dezvoltat in cursul anilor de lucru.Cred ca multi dintre noi am castigat anumite cunostinte,tehnici nu din scolarizari,instruiri sau cursuri..ci prin munca prestata de-a lungul aniilor.
Angajatorul vine cu pretentia ca tu,ca angajat, sa imparti toate cunostintele dobandite unui alt angajat.E justificata aceasta solicitare?
In cazul unui refuz ,angajatului i se pot aduce anumite acuze?

Va multumesc,
O zi minunata tuturor!
Buna ziua,

Doresc sa ma ajutati cu un mod de abordare,eficient cu privire la comportamentul abuziv al unui angajator pentru urmatorul caz.

-contractul de munca standard prevede 40 ore/saptamana,munca se desfasoara 8 ore pe zi/5 zile pe saptamana.

-sambata,fara un preaviz,o instiintare sau o discutie in prealabil ,angajatorul a sunat insistent angajatul pentru a-l chema de urgenta la servici.Acesta nu a raspuns la telefon din diferite motive personale,nerelevante.
Mentionez ca angajatul nu detine functii de conducere,nu a beneficiat de cursuri,pregatiri profesionale platite de angajator,de telefon de servici,alte bunuri sau functii administrative,pe scurt un simplu salariat.

Luni de dimineata angajatorul isi cheama respectivul angajat in birou si ii cere raspunsuri concrete de ce acesta nu a raspuns la telefon intru-cat era nevoie de el la locul de munca,iar ca urmare compania va plati 10.000 Euro despagubiri la client pe care ar trebui sa ii suporte angajatul(aceasta observatie a venit mai mult ca o amenintare).

Datorita proastei organizari a aparut aceasta problema iar angajatorul isi varsa frustrariile pe angajat.
Cum poate fii pus la punct angajatorul pentru ca acesta sa inteleaga ca weekend-urile sunt parte din timpul liber al angajatului,ca acesta nu poate fii somant oricand si la orice ora sa se deplaseze la servici si faptul ca ei nu au un back-up pentru postul respectiv e urmare a unei organizari proaste.

Sau...are dreptul sa faca acest lucru?acest incident nu este unul izolat..se intampla frecvent ca angajatorul sa solicite prezenta angajatului in weekend.

Va multumesc,
Cu stima,