avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate kliN

Activitate kliN

Omul in cauza are o problema pe care o cunoaste si politia , este reclamagiu de meserie , a reclamat si notariatul de langa el insa notara l-a potolit imediat insa nu a vrut sa-mi spuna cum . Eu sunt de principiu ca daca doresti liniste deplina mergi undeva unde zona iti ofera asa ceva , nu in inima orasului intr-un bloc unde peste jumate din locatari sunt tineri .
Am stat de vorba iar cu politia astazi si ii vor trimite concluzia reclamatiilor , trei la numar si pe viitor va fi amendat . Politia ne-a inteles , pe individ il cunosc foarte bine si ne-au promis ca vor sta de vorba cu el sa se potoleasca . Daca nu se opreste o sa fac ce nu vroiam , il dau in judecata si il tin pe drumuri pana se plictiseste .
Zgomotele pe care le aude sunt mai mult decat normale si nu pot sa merg in varful picioarelor prin casa , suntem 4 persoane in acest apartament . Nu este vorba de rea vointa , sub nici o forma , nu am facut zgomote intentionat , insa nu imi pot schimba modul de viata din cauza unui reclamagiu .
De discutat , s-a discutat cu el insa nu se poate rezolva asa . Pe mine ma intereseaza in acest moment doar cum il pot opri , cum pot face ca politia sa il atentioneze sau sa primeasca o amenda pentru abuz ca sa se potoleasca .
In ultima postare a dlui Tatu observ ca trebuie sa ma prezint la politie de fiecare data cand sunt solicitat . Eu oricum maine dimineata ma duc la politie si incerc sa discut cu seful sectiei pentru ca din cate am inteles el este cel care distribuie aceste reclamatii .
Am inteles , insa sunt obligat sa ma duc la politie de fiecare data cand face plangere scrisa , avand in vedere acest istoric de plangeri nefondate ?
Ce sugestie aveti ca sa il opresc pe acest reclamagiu ?
Buna ziua ,

De cateva luni de zile vecinul care locuieste la apartamentul de sub mine imi face reclamatii la politie sustinand ca din apartamentul meu se aud zgomote care il deranjeaza la ore tarzii si chiar in timpul zilei . Zgomotele pe care le reclama sunt sunetul produs de scaun cand ma ridic de la masa , sunetul produs de tocuri pe gresie si stiu acest lucru deoarece bate in teava de apa ori de cate ori se aud aceste sunete . Bineinteles ca de fiecare data ma trezesc cu politia la usa si apoi sunt chemat la sectie pentru a raspunde reclamatiei . Am constatat cu stupoare ca , indiferent ca niciodata politia nu constata galagie excesiva , deci reclamatia este nefondata , acesta imi poate face plangere de cate ori pofteste . Politia nu ofera nici o solutie clara si imi sugereaza sa discut amiabil cu el insa sunt convins ca nu pot face acest lucru intrucat persoana in cauza este un reclamangiu isteric si oricum atunci cand ma vede pe strada ma evita .
Ce pot face in acest caz ?

Multumesc ,