avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Activitate Vasilis

Activitate Vasilis

O solutie mai serioasa este sa ii tai degetul mamicii cu care a tasta contul de mess di parola.Sau ambele daca tasteaza cu ambele maini.Acuma serios:sa intors lumea cu fundul in sus.Din titlu mi-am dat seama ca ceva e fucked up.Nu e normal sa ne certam cu parintii si parintii cu noi.
deci in concluzie e cineva aiaic care imi poate spune ce lege sa incalcat?
Contractul este unul obisnuit si probleme dintre parti se solutioneaza amiabil sau pentru recuperarea sumelor restante se poate actina in judecvata.
Nu este nimic trecut in contract care sa ii permita sa imi sechestreze bunuri si marfa .cei 3200 de ron sii poate recupera dandu-ma in judecata .Este o simpla datorie comercial.

repet intrebarea:ce lege sa incalcat in acest caz?ma refer la sechestrare de bunuri si prin aceasta sechestrare sa ajuns si la oprirea activitatii firmei noastre lucru care dureaza de 8 luni.
Eu vreau sa ii dau un raspuns in scris dar nu stiu ce legi a incalacat.vreau sa o trimit sub forma de amenintare(daca se poate spune asa ) ca poate imi deschide ura odata sa-mi aiu lucrurile.
Trebuie sa merg la polite sa reclam sau sa o dau in judecata?Un avocat zice sa merg la politie unul sa o dau in judecata?
Sunt mai multe tipuri de legi sau nu mai inteleg eu tara asta de cacao?
Multumesc de raspuns dar cred ca nu ati inteles problema sau m-am exprimat eu gresit.Eu spatiu pe care l-am inchiria de la ei nu il mai vreau pentru ca chiria fluctueaza cum bate vantul .In contract este trecuta o clauza prin care sunt obligat sa platesc penaliatti de 0.15 % pe zi de intarziele.Contractul este expirat si neprelungit noi avand fata de firma y o datorie comeciala de 3200 ron reprezentand chiria pe ultimele 3 luni de contract pe care eu nu am vrut sa ii platesc pentru ca mi-au sechestrat ilegal bunire.mai pe romaneste mi-au pus un al doilea lacat peste al meu,nemai putand sa-mi iau lucrurile de acolo.
eu am bunuri acolo de peate 30000 RON.Deci in concluzie noi nu putem desfasura activitatea in alta parte decat daca ne cumparam alte scule,alte imprimante si alta mobila.Dupa cate stiu eu ,legal ,trebuia sa ma lase sa iau bunurile din locatie.Singurul lucru pe care il poate face este sa ma dea in judecata sa isi recupereze banii pe chirie dar nu are voie sa imi sechestreze bunurile si sa nu ma lase sa-mi desfasor activitatea.
Greseala asta pe care au facut-o ei este penala?daca da ce lege si ce articol au incalcat ?

multumesc
Buna ziua
Mai jos o sa vorbim de firma x (care este a mea) si firma y cu care avem probleme.
Firma x are o datorie comerciala fata de firma y de 3200 ron reprezentand chirie .
Firma y a inchis spatiul inchiriat in care am marfa ,mobilier si alte bunuri ,nepermitandu-mi sa le iau.Situatia dureaza de peste 8 luni de zile.Este aceasta sechestrare ilegala de bunuri?Ce lege s-a incalcat si care ar fi rezolvarea?
Prin aceasta sechestrare ilegala ni s-a blocat si activitatea.
Firma y nu ne-a dat in judecata pentru a-si recupera datoria ,ci pur si simplu au pus alt lacat pe usa interzicandu-ne sa ne luam bunurile.
Multumesc anticipat