avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Activitate cirstina72

Activitate cirstina72

Sotului meu nu i s-a mai acordat concediul de odihna din anul 2010( 2009 fiind ultimul an in care a beneficiat de acest drept) independent de vointa lui ( nu are inlocuitor). Nu a primit nici un fel de remuneratie pentru acest fapt. Ce poate face ( exista cadru legal , poate de a fi remunerat pt CO neacordat )?. Este bugetar, are contract de munca nelimitat. Multumesc!:(
Răspuns la discuția prescriere datorie banca
Buna ziua. Am mai multe intrebari cum ar fi: in momentul in care o banca da spre cesionare un credit catre o firma recuperatoare , banca nu are obligatia de a anunta creditorul si de a i se cere acordul cu privire la acest lucru?; firma recuperatoare , in acest caz, nu are obligatia de a transmite creditorului copie dupa contractul de cesiune?; instiintarile( somatiile) pe care le trimite banca sau firma recuperatoare nu trebuie sa fie insotite de AR( confirmare de primire)?-aceasta fiind dovada ca creditorul a primit aceste instiintari ( somatii); in cazul in care s-a instalat termenul de prescriere conform legii cine instiinteaza banca sau firmele recuperatoare( caci acestea nu fac acte de caritate, sunt in stare sa te someze si dupa trecerea timpului de prescriere) in legatura cu acest lucru?. Multumesc!
Problema este mult mai complicta pentru a putea fi spusa in doar cateva cuvinte. Este vorba de tatal meu, care este aroman, stramutat din cadrilater , Bulgaria, in 1940, in Constanta si care nu beneficiaza de drepturile lui conform legii( toti fratii, surorile, unchii si matusele lui, care locuiesc in Constanta, beneficiaza de toate drepturile iar tata, care locuieste in Onesti, jud Bacau, nu beneficiaza cu toate ca dosarul depus la Casa de pensii Bacau este identic cu dosarele celorlati depuse la Constanta). presupun ca cele doua judete nu fac parte din aceeasi tara. Ne-am judecat timp de 10 ani cu Casa de pensii, dar se pare ca , ei avand avocat si noi nu ( nu ne permite bugetul) ne-au deviat spre Contingios administrativ si nu pe ce trebuie si logic ca au castigat. As dori sa stiu , ce se mai poate face ( daca se mai poate face ceva), sa discut cu cineva care este specializat in aceasta problema pentru ai putea explica, pe indelete si cu acte, tot ce a fost pana in prezent in legatura cu aceasta problema. Va multumesc anticipat.