avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Activitate CristianTudose

Activitate CristianTudose

Răspuns la discuția Mostenire
Multumesc.Si ce perioada poate avea plata acestei sulte?Mai direct, cam in cat timp am putea sa primim banii sau in ce masura cel in cauza este obligat sa plateasca banii?
Discuție Mostenire
Buna ziua!Am o intrebare si eu,va rog frumos:suntem 3 frati carora ne-a ramas un apartament mostenire. 2 dintre noi vor sa vindem pt a lua fiecare o parte debani,iar al treilea nu doreste acest lucru,dorind sa locuiasca acolo.Ce sanse am avea in instanta sa putem sa obtinem dreptul de a vinde?Multumesc.
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema. Locuiesc in orasul Tg Frumos, jud Iasi.Blocul nostru are o singura scara.Toti locatarii au apa trasa separat. O parte dintre ei au datorii la apa si au apometrele luate de la usa-nu au apa de ceva vreme.De doua zile a venit Apa Vital si a a luat apometrul de jos, din afara blocului, si nu mai avem deloc apa. Nu stiu ce sa facem. Practic,ei au oprit apa celor ce se afla cu plata la zi. Repet, rau-platnicii sunt deja debransati demult de carte Asociatia de proprietari. Dati-mi,rogu-va, cateva sfaturi ce trebuie sa facem locatarii care desi au plata la zi si au apa trasa separat, ni s-a oprit furnizarea. Ce putem face? Este acesta un abuz?Cui ne putem adresa?


Am inteles ca mai exista astfel de cazuri in orasul Iasi si se motiveaza ca Apa Vital nu poate interveni, nu poate face contracte individuale, pt ca se incalca proprietatea colectiva-scara blocului. Nu inteleg asta de vreme ce la gaz si curent electric acest lucru este perfect legal. Ce se poate face pt a se pune capat acestui abuz pana la urma?Repet, rau-platnicii erau deja debransati, avand luate apometrele de la usa.Practic, Apa Vital a oprit furnizarea apei potabile doar celor care se afla cu plata la zi.

Ce sa facem pt a avea si noi statutul celor care stau la case?Si ei au apometrele pe proprietatea privata?
Domnule Grecu,inteleg ca sunteti demult angajat in aceasta problema cu Apa Vital. Cum sa facem sa participam si noi la aceste demersuri de intocmire a contractelor individuale?