avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apa trasa separat- modalitate de aparare impotriva ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apa trasa separat- modalitate de aparare impotriva abuzurilor

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema. Locuiesc in orasul Tg Frumos, jud Iasi.Blocul nostru are o singura scara.Toti locatarii au apa trasa separat. O parte dintre ei au datorii la apa si au apometrele luate de la usa-nu au apa de ceva vreme.De doua zile a venit Apa Vital si a a luat apometrul de jos, din afara blocului, si nu mai avem deloc apa. Nu stiu ce sa facem. Practic,ei au oprit apa celor ce se afla cu plata la zi. Repet, rau-platnicii sunt deja debransati demult de carte Asociatia de proprietari. Dati-mi,rogu-va, cateva sfaturi ce trebuie sa facem locatarii care desi au plata la zi si au apa trasa separat, ni s-a oprit furnizarea. Ce putem face? Este acesta un abuz?Cui ne putem adresa?


Am inteles ca mai exista astfel de cazuri in orasul Iasi si se motiveaza ca Apa Vital nu poate interveni, nu poate face contracte individuale, pt ca se incalca proprietatea colectiva-scara blocului. Nu inteleg asta de vreme ce la gaz si curent electric acest lucru este perfect legal. Ce se poate face pt a se pune capat acestui abuz pana la urma?Repet, rau-platnicii erau deja debransati, avand luate apometrele de la usa.Practic, Apa Vital a oprit furnizarea apei potabile doar celor care se afla cu plata la zi.

Ce sa facem pt a avea si noi statutul celor care stau la case?Si ei au apometrele pe proprietatea privata?
Domnule Grecu,inteleg ca sunteti demult angajat in aceasta problema cu Apa Vital. Cum sa facem sa participam si noi la aceste demersuri de intocmire a contractelor individuale?
Ultima modificare: Vineri, 11 Februarie 2011
CristianTudose, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 16:12, 11 Februarie 2011
O solutie ar fi ca Asociatia de proprietari(locatari) sa cheme in instanta rauplatnicii.
Sub ce motiv sa cheme in instanta pe rau platnici asociatia? Doar daca aia au datorii fata de asociatie dar inteleg ca au contracte separate de apa fiecare.
Apa a fost intrerupta de altcineva si mie asta mi se pare un mare abuz mai ales ca apa este vitala!
Eu as da in judecata imediat firma cu apa si as face si plingere penala acelei firme pentru ca imi pune viata in pericol prin lipsirea de apa.
Mare abuz si nu e singurul de acest gen in tara asta.
CristianTudose a scris:

De doua zile a venit RAJAC-ul si a a luat apometrul de jos, din afara blocului, si nu mai avem deloc apa. Nu stiu ce sa facem. Practic,ei au oprit apa celor ce se afla cu plata la zi. Dati-mi,rogu-va, cateva sfaturi ce trebuie sa facem locatarii care desi au plata la zi si au apa trasa separat, ni s-a oprit furnizarea. Ce putem face? Este acesta un abuz?Cui ne putem adresa?

Cititi cu atentie contractul pe care l-ati incheiat dumneavoastra cu furnizorul si vedeti daca s-a respectat, daca sunt prevederi care sa va afecteze in cazulo cand vecinii nu platesc, sa vedeti ce masuri poate lua furnizorul conform contractului...
Apoi inarmat cu aceste informatii luati contractul si mergeti cu el la firma furnizoare sa gasiti solutia imprreuna.
Daca s-a incalcat contractul apelati la "Protectia consumatorului", Iasi, str Toma Cosma, la primarie, la Consiliul Judetean sau/si la Prefectura.

Sesizati oficial primarul despre abuzul savarsit de regia din subordine
Contorul de jos pe care l-a luat furnizorul, intrerupand alimentarea cu apa a tuturor proprietarilor, ce rol avea?
Factura venea la asociatie sau fiecare proprietar primea factura lui?
Si de ce i-a debransat asociatia pe rau-platnici si nu furnizorul de apa, daca aveti apa trasa separat?
Nu ne spuneti acest lucru important.

Ultima modificare: Vineri, 11 Februarie 2011
elga50, moderator

Alte discuții în legătură

Apometrele pe casa scarii, inchise in cutii opace / solicitare consumuri de la furnizor de apa Loreleybc57 Loreleybc57 Buna ziua. As avea mai multe intrebari dar, deocamdata, voi supune atentiei Dumneavoastra doar doua, pe cele mai presante. Voi face o mica introducere - ... (vezi toată discuția)
Apa oprita jerryku jerryku au voie sa opreasca apa potabila la bloc? in caz de neplata nu i se pune in vedere asociatiei de proprietari ca i se va opri apa rece si nu se ajunge macar la ... (vezi toată discuția)
Centrala de bloc vs centrala de apartament / apometre maghy78 maghy78 locuiesc intr-un bloc dat in folosinta in 2008 cu centrala proprie. din cauza cheltuielilor prea mari cu intretinerea acesteia m-am hotarat sa imi montez ... (vezi toată discuția)